Naime, razina FDI-a u razvijene zemlje prošle je godine smanjena za 14 posto, dok su investicije u zemlje u razvoju povećane sa 166 milijardi dolara, koliko su iznosila u 2003., na 233 milijarde USD do kraja prošle godine.
Među regijama koje bilježe značajna povećanja stranih ulaganja Vukmir je izdvojio Latinsku Ameriku i Karibe te Aziju i Oceaniju, ali je naglasio i kako Afrika, "o kojoj svi brinu", već godinama privlači ujednačeni iznos ulaganja, pri čemu se u svega pet - šest rudama bogatih zemalja ulaže više od milijardu dolara godišnje.
Godinu ranije razina izravnih stranih ulaganja u svijetu je bila smanjena za 11,7 posto, 2002. godine za 12,5 posto, a 2001. za čak 41 posto.
Prošlogodišnji rast, rekao je Vukmir, znak je oporavka globalnog gospodarstva, rasta korporativne profitabilnosti, ali i nastavka liberalizacije državnih odredbi za izravna strana ulaganja.
Naveo je podatak da je širom svijeta prošle godine donesena ukupno 271 zakonska mjera koja se odnosi na to područje, od čega je čak 235 bilo pozitivno, a negativne su se mjere uglavnom odnosile na zaštitu prirodnih bogatstava.
Razvijene zemlje s najvećim iznosom primljenih izravnih stranih ulaganja u prošloj godini predvodi SAD, sa 96 milijardi dolara, a slijedi Velika Britanija sa 78 milijardi dolara. Istodobno, SAD su u druge zemlje uložile čak 229 milijardi dolara, a Velika Britanija 65 milijardi dolara.
Vukmir je posebice izdvojio Kinu, u koju je lani uloženo 52 milijarde dolara (zajedno s Hong Kongom 86 milijardi USD).
Posebno područje interesa UNCTAD-ovog izvješća za ovu godinu je internacionalizacija istraživačkog rada, koje, prema njegovim riječima, također pokazuje trend 'prebacivanje' sredstava za istraživanje i razvoj iz razvijenih u zemlje u razvoju.