Za zaštitu su zaslužni sastojci iz biljaka poznati kao fitoestrogeni, prisutni u proizvodima soje, u sjemenkama, mrkvi, špinatu, brokuli i drugom povrću i voću, pokazuje studija.
Sastojci štite od razvoja nekih čvrstih tumora, no dosad se malo istraživanja bavilo kroelacijom unosa tih sastojaka putem hrane i raka pluća, jednog od najtežih oblika raka.
"Naše je glavno otkriće da oboljeli od raka pluća konzumiraju manje količine fitoestrogena nego li zdravi ljudi", piše u izvješću o studiji.
Očita korist od fitoestrogena ustanovljena je u nepušača ali i onih koji još uvijek puše, no manje je očita kod ljudi koji su prestali pušiti, iz zasad neobjašnjenih razloga.
Pušači su 20 do 30 puta skloniji razvoju raka pluća nego li nepušači, pokazuju podaci Sjedinjenih Država (za 2003. godinu).
U studiji objavljenoj ovoga tjedna u Journal of the American Medical Association autori preporučuju stoga liječnicima da s pacijentima više razgovaraju o važnosti prehrane u sprečavanju raka.
U istome broju tog stručnog časopisa objavljena je i studija koju je provela Sveučilišna bolnica iz Kopenhagena a koja pokazuje da i pušači koji dnevno konzumiraju više od 15 cigareta mogu smanjiti opasnost od oboljenja smanjenjem broja cigareta.
"Pušač koji dnevni broj cigareta smanji za polovicu ne smanjuje opasnost od raka pluća za polovicu već za 25 posto. Znači rizik se ne smanjuje sukladno broju smanjenih cigareta", kazala je Nina Godtfredsen, glavna autorica studije.
"Smanjenjem pušenja s 20 cigareta dnevno na manje od 10 znači da se opasnost od oboljenja raka pluća smanji za 27 posto u odnosu na one koji nastave pušiti jednakim intenzitetom", pokazala je studija.
"Sudionici studije koji su bili slabi pušači ili su prestali pušiti... smanjili su opasnost od raka pluća za 56 posto i 50 posto u odnosu na teške pušače", pokazuje studija.