Istraživanje na temu "Stajališta hrvatske i slovenske javnosti u svezi posljednjih napetosti oko granice", telefonski su proveli tvrtka Prizma istraživanja u Hrvatskoj i agencija CATI u Sloveniji, a rezultati su u srijedu priopćeni javnosti.
Istraživanje je u obje zemlje provedeno u periodu između 2. i 5. rujna, na reprezentativnom uzorku populacije starije od 18 godina. Oba istraživanja obuhvaćala su jednaka pitanja kako bi pružila što bolji uvid u javno mnijenje te ilustrirala razlike u mišljenjima građana dviju zemalja.
Polovica građana Hrvatske smatra da su u pozadini spora politički interesi država, a 38% je udio onih koji smatraju da je nesposobnost vlada obiju država ishodište ovog spora sa Slovenijom. Stanovnici Slovenije su kao razlog spora u najvećem broju slučajeva (47%) naveli nesposobnost vlada obiju država dok je dvije petine navelo političke interes država kao razlog pograničnog spora.
Što se tiče načina rješavanja spora, gotovo polovica Hrvata (48%) smatra da bi ga trebalo riješiti putem međunarodne arbitraže, a 42% zauzima se za rješavanje spora diplomatskim putem. Slovenci pak u 39% slučajeva smatraju da spor treba riješiti diplomatskim putem, a u 34% slučajeva su se izjasnili za međunarodnu arbitražu. Zanimljiv je podatak da 26% građana Slovenije smatra da bi spor trebalo rješavati posredovanjem EU, dok svega 7% žitelja Republike Hrvatske dijeli takvo mišljenje.
Dvije trećine građana Hrvatske smatra da Hrvatska ima više štete od spora, dok 23% smatra da je spor štetan za obje države. U Sloveniji je situacija obratna jer 58% žitelja Slovenije smatra da Slovenija ima veću štetu radi spora a 21% je onih koji smatraju da su obje države oštećene.