Britansko društvo za psihologiju, koje izdaje časopis, nije željelo otkriti pojedinosti, ali je vođa istraživanja Paul Irwing, viši predavač na sveučilištu u Manchesteru, izjavio za Times da je pronašao dokaze koji potvrđuju njegov zaključak.
Irwing je istraživanje proveo u suradnji s Richardom Lynnom, profesorom emeritusom psihologije sa sveučilišta Ulster, koji je već objavio kontroverznu studiju o istoj temi, ustvrdivši 1999. da je IQ u žena tri do četiri boda niži od muškaraca.
"Moja se politička stajališta razlikuju od Richardovih i ja bih volio da smo u krivu", rekao je Irwing. No, dodao je kako je primoran "znanstvenu istinu" pretpostaviti osobnim stajalištima, pa čak i akademskom ugledu.
Istraživanje, koje treba biti objavljeno 4. studenoga, nedvojbeno će ponovno izazvati buru u akademskoj zajednici.
U prošlosti je Lynn znao tvrditi kako muškarci imaju veći IQ od žena, bijelci od crnaca i istočni Azijati od Europljana.
U presjeku stanovništva, rezultati istraživanja pokazivali su kako na svaka tri muškarca s IQ-om većim od 130 dolazi tek jedna žena, dok kvocijent viši od 145 ima samo jedna žena na svakih 5,5 muškaraca.
"Jasno je kako o tim različitim vrijednostima kvocijenta inteligencije između muškarca i žena treba govoriti i kako one mogu donekle objasniti veći broj muškaraca koji ostvaruju vrhunske rezultate u područjima u kojima je potreban visoki IQ, poput šahovskih velemajstora, nagrađenih matematičara, dobitnika Nobelove nagrade i slično", rekao je Irwing.
Studija ipak ženama pruža određenu utjehu jer tvrdi kako rade napornije od muškaraca.
Žene s istim kvocijentom inteligencije kao muškarci ostvaruju bolje rezultate "možda zato što su savjesnije i prilagođenije dužim razdobljima teškog rada", kaže se u studiji.