Istraživanje objavljeno u časopisu Nature bavilo se količinom ugljika u tlu u Engleskoj i Walesu u razdoblju 1978.-2003., ustanovivši da se sustavno smanjivala za oko 13 milijuna tona ugljika koji se svake godine oslobađao iz britanskog tla.
Znanstvena ekipa iz britanskog Nacionalnog instituta za resurse tla sa sveučilišta Cranfield smatra kako rezultati njihovog istraživanja ukazuju na to da je možda u tijeku sličan proces u drugim klimatski umjerenim područjima na svijetu.
"Naši nalazi daju do znanja da je udio tla u jednadžbi strašniji nego što smo mislili", rekao je novinarima profesor s tog sveučilišta Guy Kirk. "Posljedica je da se nešto mora što hitnije učiniti", dodao je.
Budući da se čini kako se ugljik iz tla oslobađa neovisno o tome za što se ono koristi, znanstvenici su zaključili da glavni uzrok mora biti upravo promjena klime.
Iako nisu sigurni kamo odlazi sav taj ugljik, smatraju da dobar dio možda ulazi u atmosferu u obliku stakleničkih plinova ugljičnog dioksida i metana, koje stručnjaci smatraju odgovornima za globalno zatopljenje.
Međunarodni napori, poput Protokola iz Kyota, usmjereni su na pokušaj zaustavljanja klimatskih promjena smanjenjem količine stakleničkih plinova koje u atmosferu ispušta industrija.
No u njima nije u obzir uzet ugljik koji se nalazi u tlu, čija je količina tristotinjak puta veća od one koja se ispušta sagorijevanjem fosilnih goriva. Zbog toga će se morati i mijenjati pristup borbi protiv globalnog zagrijavanja.
"Djelotvorna klimatska politika zahtijeva sveobuhvatniji pristup. Znastveni i politički učinci novih saznanja su vrlo značajni", tvrde na istu temu njemački znanstvenici iz Instituta za biogeokemiju Max Planck.