"Razgraničenje naših zona u Jadranu posebno je pitanje, tu ne govorimo o državnoj granici", rekao je Rupel u razgovoru na pitanje kako će Slovenija kontrolirati zaštićenu zonu koju parlament namjerava proglasiti u skladu s zakonskim prijedlogom koji je u četvrtak prihvatila vlada Janeza Janše, s tumačenjem da je riječ o strateškom potezu kako bi se dugoročno zaštitili slovenski interesi na Jadranu i njen "status pomorske države".
Rupel je u razgovoru za POP-TV rekao da je njegovo ministarstvo u doradu zakonskog prijedloga zakona o zaštićenoj ekološkoj zoni i epikontinentalnom pojasu na Jadranu bilo uključeno u zadnjoj fazi jer je to pitanje kako je rekao "unutarnja stvar Slovenije iako ima neke vanjskopolitičke dimenzije".
Slovenija je, rekao je Rupel, pomorska država s epikontinentalnim pojasom i dostupom do međunarodnih voda, pa - kako je pojasnio - u skladu s time po međunarodnom pravu ima pravo i na proglašenje morskih zona. Slovenija je o razgraničenju svoje i hrvatske zaštićene zone spremna razgovarati s Hrvatskom, ali je to pitanje odijeljeno od pitanja državne granice. Pri tome, dodao je Rupel, Slovenija ne bježi od eventualne arbitraže iako se boji, kako je pojasnio, da nema jamstava da bi Hrvatska prihvatila odluku budućeg arbitra.
Rupel je rekao da je danas telefonski razgovarao s hrvatskom ministricom vanjskih poslova i europskih integracija Kolindom Grabar Kitarović, ali je naglasio da nije bilo riječi o današnjoj odluci slovenske vlade da zakonski tekst prijedloga zakona pošalje u parlament nego o navodnom "okupljanju hrvatskih ribara" u Piranskom zaljevu koji su pokušali izazvati incident. Rupel je rekao da se brijunski dogovor dviju vlada o izbjegavanju incidenata dobro provodi i da ga ne mogu ugroziti "oluje u čaši mora", odnosno povremene svađe ribara u Savudrijskoj vali, odnosno Piranskom zaljevu. Rupel nije želio komentirati današnje povlačenje hrvatskog veleposlanika Marija Nobila na konzultacije u Zagreb.