Tako se do podneva eurom trgovalo po 1,2337 dolara. Britanska funta stajala je 1,811 dolara, a švicarskom valutom trgovalo se po 1,2574 franaka za dolar.
Najnovije izvješće u ponedjeljak je pokazalo da je SAD u lipnju privukao 71,2 milijardi inozemnog kapitala, znatno iznad očekivanja tržišta u visini 65 milijardi, te mnogo više nego u svibnju zabilježenih 55,8 milijardi. Pritok kapitala znatno je premašio i manjak SAD-a u razmjeni sa svijetom u tome mjesecu, koji je iznosio 58,8 milijardi dolara.
To je potaknulo uzlet tečaja dolara u ponedjeljak, međutim dan kasnije njegov tečaj malo je korigiran prema najvažnijim svjetskim valutama u očekivanju podatka o inflaciji u SAD-u. On je ključan zbog budućeg tijeka zaoštravanja monetarne politike u najvećem svjetskom gospodarstvu.
Istodobno, tečaj jena uzletio je na 109,05 jena za dolar, najvišu razinu u zadnjih sedam tjedana, ojačan rastom optimizma ulagača oko japanskog gospodarskog oporavka, koji potiče i velike kupovine japanskih dionica te privlači golemi kapital iz inozemstva.
Trgovci ističu da snaga jena djelomice leži i u optimizmu da će japanski premijer Junichiro Koizumi pobijediti na izborima 11. rujna te da će potaknuti gospodarske reforme u zemlji. Ipak, upozoravaju da bi jen mogao u nadolazećim tjednima oscilirati ovisno o rezultatima ispitivanja javnog mnijenja oko izbornih rezultata.
"Ako stvari krenu nepovoljno za Koizumija, jen bi lako mogao izgubiti na tečaju prema dolaru za dva-tri jena", rekao je jedan japanski trgovac. U kratkom roku trgovci očekuju spuštanje tečaja dolara ispod 109 jena uslijed jačanja cijena dionica na Tokijskoj burzi.