Nakon blagog pada na mjesečnoj razini u lipnju, proizvođačke su cijene u srpnju zabilježile najvišu mjesečnu stopu rasta u ovoj godini.
Na to je ponajviše utjecao rast cijena u proizvodnji koksa i naftnih derivata i to za 10,3 posto u srpnju u odnosu na lipanj. Na međugodišnjoj razini, u srpnju ove u odnosu na isti mjesec lani, cijene su u toj djelatnosti porasle za 18,7 posto.
Viši rast od prosjeka bilježi se i kod cijena vađenja sirove nafte i zemnog plina, koje su na mjesečnoj razini porasle za 1 posto, a u srpnju su ove u odnosu na isti mjesec prošle godine porasle za 6,6 posto.
Na mjesečnoj razini, porast proizvođačkih cijena bilježi se i u proizvodnji hrane i pića, te proizvodnji celuloze, papira i proizvoda od papira (za 0,4 posto), proizvodnji ostalih nemetalnih mineralnih proizvoda (za 0,3 posto), proizvodnji duhanskih proizvoda, namještaja, te u ostaloj prerađivačkoj industriji (za 0,2 posto).
U ostalim djelatnostima proizvođačke su cijene u srpnju ostale na istoj razini kao u lipnju, ili su snižene, kao npr. u proizvodnji metala (niže za 3,9 posto), proizvodnji proizvoda od gume i plastike (niže za 2,3 posto), proizvodnji RTV i komunikacijskih aparata i opreme, proizvodnji proizvoda od metala, osim strojeva i opreme (niže za 1,1 posto), itd.
Na godišnjoj razini, uz rast cijena u proizvodnji koksa i naftnih derivata i u vađenju nafte i zemnog plina, značajniji porast proizvođačkih cijena bilježi se i u proizvodnji duhanskih proizvoda (za 12,2 posto), kemikalija i kemijskih proizvoda (za 8,1 posto u srpnju ove u odnosu na isti mjesec lani), proizvodnji namještaja i ostaloj proređivačkoj industriji (za 6,2 posto), te proizvodnji strojeva i uređaja (za 4,8 posto).
Prema podatcima Državnog zavoda za statistiku, u prvih sedam mjeseci ove godine proizvođačke su cijene porasle za 3,7 posto u odnosu na isto razdoblje lani.
Analitičari, s obzirom na situaciju na svjetskom tržištu nafte i ostalih sirovina na kojemu za sada ne očekuju smanjenje cijena, procjenjuju da ne treba očekivati ni smanjenje cijena industrijskih proizvoda pri proizvođačima na godišnjoj razini.