Zaključak o dodatnim pregovorima donijela je u srijedu u Sarajevu radna skupina koju je sastavilo Vijeće ministara BiH sa zadaćom da razmotri primjedbe na nacrt ugovora koji je trebao biti parafiran na sastanku premijera BiH i Hrvatske Adnana Terzića i Ive Sanadera u četvrtak u Zagrebu.
Zamjenik ministra pravde BiH Niko Grubešić izjavio je novinarima kako srpska strana zahtijeva da se ugovorom definiraju pitanja koja nisu obuhvaćena Aneksom G Sporazuma o sukcesiji imovine bivše Jugoslavije i koji je bio temelj ugovora o imovinsko-pravnim odnosima Hrvatske i BiH.
Srpska je strana također ocijenila neprihvatljivim da se 6. ožujka 1992. godine ugovorom definira kao datum od kojega je BiH postala suverenom državom. Vlastima u Banjoj Luci sporan je i način podnošenja zahtjeva za odštetu ili vraćanje oduzetih motornih vozila.
Zamjenik ministra prometa i komunikacija BiH Haris Bašić, također član radne skupine, upozorio je da ima "puno prozirnijih razloga" za neprihvaćanje tog dokumenta, unatoč činjenici da su s njim već složili predstavnici vlada dviju država.
"Postoje skupine i pojedinci koji raspolažu tuđom imovinom... Oni se protive potpisivanju tog sporazuma", izjavio je Bašić.
Sarajevski mediji ističu da bi ključ problema mogao biti u nespremnosti vlasti u Republici Srpskoj da vrate mnoge Inine crpke u tom entitetu na kojima se zarađuje mnogo novca.
Najviši srpski dužnosnici u srijedu su se otvoreno uključili u kampanju protiv potpisivanja ugovora s Hrvatskom koji se odnose na imovinsko-pravna pitanja, ali i na reguliranje dvojnog državljanstva.
Oglasio se i član Predsjedništva BiH Borislav Paravac, koji je također protiv potpisivanja ugovora.
Optuživši predsjedatelja Vijeća ministara BiH Adnana Terzića za "brzopletost" u pregovaranju, Paravac je upozorio na to da ugovori trebaju biti potpisani 4. kolovoza, "na dan kada se navršava deset godina od progona Srba iz Hrvatske i akcije 'Oluje', što jasno govori koje su to nakane Terzića i politike koju on zastupa".
Paravac je najavio da će, ako se ti ugovori ipak potpišu, na temelju svojih ustavnih ovlasti zatražiti zaštitu vitalnih nacionalnih interesa i tako osporiti njihovu valjanost.