U priopćenju se ističe da je zaplijenjen materijal i dokumentacija zaštitarskih tvrtki. EUFOR je izveo akciju u sjedištu zaštitarske tvrtke "Puma" u Mostaru i u njezinim ispostavama u Čapljini, Širokom Brijegu, Stocu, Bivoljem Brdu i Strancu.
Istodobno je izveo premetačinu i u zaštitarskoj tvrtki "Sword" u Sarajevu.
"S obzirom na prirodu posla, te agencije (zaštitarske) imaju širok spektar vatrenog oružja. S tim u vezi, EUFOR ima legitiman interes nadzora kako bi bio siguran da se one ponašaju u skladu s Daytonskim sporazumom i bosanskim propisima o posjedovanju vatrenog oružja", ističe se u EUFOR-ovu priopćenju.
Također se ističe da je za zaštitarske tvrtke zainteresiran i međunarodni tužitelj u Sarajevu.
Tijekom dana EUFOR je upao i premetnuo sjedište zaštitarske tvrtke "Sector Security" u Banjoj Luci i njezine ispostave u Prijedoru, Bosanskoj Gradišci i Trebinju, potvrdili su EUFOR-ovi časnici.
EUFOR nije zainteresiran za zaštitarske agencije samo zbog toga što imaju oružje, nego i zbog toga što zaštitari u najvećem broju dolaze iz bivše tajne i vojne policije s "ratnim biografijama", doznaje se u EUFOR-ovim krugovima.
Ministarstvo sigurnosti BiH priopćilo je pak u četvrtak da i sigurnosne agencije u BiH provode pojačane mjere radi sprječavanja terorističkih i drugih aktivnosti vezanih za organizirani kriminal i ostale oblike kriminala, priopćilo je Ministarstvo.
"U sklopu pojačanih protuterorističkih i protukriminalnih radnji sve sigurnosne agencije u BiH pozivaju se na suradnju i razmjenu informacija", navodi se u priopćenju objavljenom nakon razgovora ministra sigurnosti Bariše Čolaka s voditeljima sigurnosnih agencija BiH.