U trotjednom istraživanju stručnjaci će nastaviti istraživanje lokacija sjeverno od otoka Visa kako bi se ušlo u trag brodovima potonulima u Viškom boju, godine 1866.
Projekt je rezultat višegodišnje suradnje Ministarstva kulture i Hrvatskog restauratorskog zavoda s francuskim Nacionalnim institutom za znanstvena istraživanja u podvodnoj arheologiji, te sa specijaliziranim timom za istraživanje podmorja iz tvrtke Comex iz Marseilla.
U istraživanju sudjeluje i francuski brod za arheološka istraživanja "Janus", koji je danas i doplovio u viški akvatorij, a stručnjaci HRZ-a za podmorsku arheologiju preuzeli su stručno vodstvo i planiranje cjelokupnog projekta.
U Viškom boju, koji se smatra jednim od najvećih sukoba u povijesti pomorskih bitaka na Jadranu, ispred otoka Visa sukobile su se flote mlade Kraljevine Italije i Austro-Ugarske Monarhije. Pobjeda je Austro-Ugarskoj osigurala vlast nad Dalmacijom i dominaciju na Jadranu sve do Prvog svjetskog rata. U bitci kod Visa poginulo je oko 700 ljudi.
Talijanski brodovi koje je potopio admiral Tegetthoff - "Re d'Italia" i "Palestro" velik su izazov istraživačima, a smatra se da je riječ o jednim od najvećih podvodnih spomenika koji još nisu otkriveni.
Cilj je ovoga istraživanja pozicionirati, okvirno dokumentirati te preventivno zaštititi brodske olupine i nalazišta na dubinama od oko 100 metara, uz pomoć znanstvene podmornice, robot-kamere i kompjutora.
Istraživanje će se nastaviti u akvatoriju oko otoka Palagruže, gdje se, drže stručnjaci, nalaze podvodni ostaci - vrijedna pomorska kulturna baština još iz antike.
Ministarsvo kulture RH potaknut će i otvaranje Restauratorskog centra za podvodnu arheološku baštinu u Zadru te ratificiranje UNESCO-ove Konvencije o zaštiti podvodne kulturne baštine, čime Hrvatska postaje jednom od prvih država s jasnom politikom brige o tom dijelu kulturne baštine.
Osim Ministarstva kulture i Hrvatskog restauratorskog zavoda u akciju su uključeni Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka te Ministarstvo unutarnjih poslova.