AIH u priopćenju ističe da su nedavna ubojstva triju žena u Petrinji još jednom pokazala da izdavanje dozvola za nošenje oružja te toleriranje posjedovanja oružja psihički oboljelim osobama i obiteljskim nasilnicima nužno dovode do tragedija.
Upozorava da na ovaj i slične slučajeve nasilja policija još nema sustavnog odgovora, a nedopustivom je ocijenila izjavu glasnogovornika MUP-a Zlatka Mehuna da se policija nema pravo miješati u slučajeve obiteljskog nasilja dok ono ne eskalira.
"To nije samo puko nerazumijevanje problema nasilja u hrvatskom društvu, već se može shvatiti kao otvoreni poziv nasilnicima i ubojicama da nastave sa svojim zlodjelima", kažu u AIH-u.
AIH pozdravlja, kako ga nazivaju, razuman i hrabar poziv vinkovačke udruge oboljelih od PTSP-a svim braniteljima, a pogotovo oboljelima, da vrate oružje.
Medije pozivaju da potiču promjenu stava javnosti o nasilju, a policiju da počne dizati kaznene i prekršajne prijave protiv nasilnika.
U AIH-u ističu da obiteljskim nasilnicima treba oduzeti oružje i rigorozno kazniti sve koji nisu izvršili reviziju oružanih listova, te kazneno goniti liječnike koji bi se usudili izdati krivotvorenu liječničku dokumentaciju vlasnicima oružja.
Vlada, dodaju, u i izvan zemlje mora promovirati ljudska prava i aktivno se suprostavljati kulturi nasilja nad ženama, oružanom nasilju, te slanju oružja u zemlje u kojima vlada politička represija ili se oružje može koristiti za kršenje ljudskih prava.
AIH poziva sve hrvatske građane da potpišu peticiju za kontrolu oružja na njihovim web stranicama.