FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Razgovori EU-a i Irana završili bez sporazuma

PARIZ , 23. ožujka 2005. (Hina/Reuters) - Sastanak predstavnika Iranai triju najmoćnijih zemalja EU-a, Francuske, Njemačke i Britanije,završio je u srijedu bez sporazuma o rješenju nesuglasica u pogleduiranskoga nuklearnog programa, rekli su dužnosnici koji su sudjelovaliu razgovorima.
PARIZ , 23. ožujka 2005. (Hina/Reuters) - Sastanak predstavnika Irana i triju najmoćnijih zemalja EU-a, Francuske, Njemačke i Britanije, završio je u srijedu bez sporazuma o rješenju nesuglasica u pogledu iranskoga nuklearnog programa, rekli su dužnosnici koji su sudjelovali u razgovorima.

Glavni iranski pregovarač Sirus Naseri rekao je novinarima da Iran neće razmatrati mogućnost prekida programa obogaćivanja urana, koji bi se mogao iskoristiti za izradu oružja, što su zatražile Francuska, Njemačka i Britanija, ali je rekao da će se četiri strane uskoro ponovno sastati kako bi nastavile pregovore.

"Ponovno ćemo razgovarati za nekoliko tjedana", rekao je dodajući kako Iran ne želi da pregovori vječno traju.

Sastanak je bio posljednji korak u diplomatskoj inicijativi započetoj u listopadu 2003. kada su Iranci prvi put obećali da će prekinuti sve poslove vezane za proces obogaćenja urana, odnosno pročišćenja urana koji se koristi kao gorivo u nuklearnim elektranama.

Inicijativa je propala početkom prošle godine no ponovno je u središte zanimanja dovedena u prosincu. Pregovarači obiju strana rekli su kako očekuju teške pregovore jer obje strane zastupaju vrlo čvrsta stajališta.

Dijeleći američku sumnju u pogledu pretpostavke da Teheran planira razvijati nuklearno oružje, Francuzi, Britanci i Nijemci Iranu su ponudili politički i ekonomski poticaj koji bi doveo do prekida programa obogaćenja urana te do jamstava da se takav uran koristi u mirnodopske svrhe.

No Teheran se ne želi odreći spomenutog programa te predstavnicima UN-ove Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) umjesto toga nudi pojačane inspekcije nuklearnih pogona u zemlji te ograničenja u procesu obogaćenja urana čija je razina čistoće vrlo niska što je jamstvo da se on ne koristi za izradu nuklearnog oružja.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙