Istaknuo je i kako se odnos HNB-a prema aktualnoj vlasti ne razlikuje od odnosa prema bivšoj, koalicijskoj vlasti, te kako ne želi sudjelovati u politički intoniranim raspravama.
Naveo je da HNB nije zabranila Erste banci da Povjerenstvu predoči podatke o privatnim računima bivšeg direktora Lenca Damira Vrhovnika, već joj je dao neobvezujuće mišljenje i tumačenje Zakona o bankama po kojem poslovne banke ne smiju odavati poslovne tajne bez prethodnog odobrenja suda.
No, HNB je, kaže, upozorio i na postojanje zakona o istražnim povjerenstvima i na neusklađenost tih dvaju zakona.
Ustvrdio je i kako je zakonodavstvo (na tom području) daleko od savršenog, ali se, dok postoji, mora provoditi.
Predsjednik Uprave HBOR-a Anton Kovačev danas je posvjedočio da je ta Banka prvi kredit Lencu odobrila 2001. temeljem profesionalne bankarske prosudbe da Lenac može vraćati kredit, te uzimajući u obzir i ulaganja uglednih međunarodnih institucija.
Drugi kredit, 2003., Banka nije htjela odobriti bez jamstva države, jer smo procijenili da se neće moći vratiti, rekao je Kovačev.
Potvrdio je da su u HBOR-u znali da je Lenac u privatnom vlasništvu, ali i objasnio kako je poslovna politika banke bila da podupre sve dobre projekte, neovisno jesu li privatni, državni ili mješoviti.
Naveo je i kako je izvadak riječkog Općinskog suda jasno upućivao da je zemljište u Kostreni na koje se odnosilo ulaganje Banke knjiženo na Lenca 1/1, da na njemu nije bilo nikakvih tereta, niti zabilježbi da se radi o pomorskom dobru.
Glavnim razlogom Lenčeve propasti Kovačev drži pogrešnu procjenu ulaganja koja je s početnih 63 narasla na 118 milijuna dolara.
Povjerenstvo rad nastavlja i sutra.