Podršku zelenoj valuti dala je i provedba iračkih izbora u nedjelju bez većih terorističkih napada.
Dolar je tako do podneva dosegnuo tečaj od 1,3004 dolara za euro. Blago je porastao i prema britanskoj funti, koja stoji 1,883 dolara. Stoji i 1,192 švicarska franka.
Očekuje se da će Fed u srijedu podići američke kamatne stope po šesti puta nakon lanjskoga srpnja, s trenutnih 2,25 posto. Više kamatne stope na dolarske depozite podižu privlačnost ulaganja u američku imovinu, te pomažu nadoknaditi negativni utjecaj koji na dolar imaju golemi američki strukturalni manjkovi.
Jaz između američkih kamatnih stopa i onih valuta koje nose više prinose, jedan od faktora koji su utjecali na trogodišnje klizanje cijene dolara, sve se više smanjuje kako se Fed drži svog obećanja o umjerenom zaoštravanju monetarne politike. Štoviše, u proteklih nekoliko tjedana dužnosnici Fed-a dali su naslutiti da bi tijek podizanja kamatnih stopa mogao ubrzati ako će biti nužno povesti bitku s inflacijom.
U fokusu ulagača nalazi se i ovotjedni sastanak predstavnika najrazvijenijih država svijeta G7, u petak i subotu u Londonu. Europa i SAD, naime, tražit će od Kine i ostalih azijskih država da uvedu fleksibilniju valutnu politiku kako bi podnijeli dio tereta trogodišnje korekcije američkog dolara.
"Ovo je vrlo značajan tjedan za dolar. Fedovo priopćenje ostat će uravnoteženo, no postoji stvarni rizik da ubrza s podizanjem kamatnih stopa, vjerojatno za pola postotnog boda u ožujku. A nakon što se ništa nije loše dogodilo na iračkim izborima, ulagači su ponovno počeli prelijevati kapital iz sigurnih utočišta u dolarsku imovinu", opisao je raspoloženje na tržištu Adam Myers, valutni strateg pri Societe Generale.