Član Predsjedništva BiH i dopredsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović je nakon dvosatnih pregovora novinarima kazao kako su svi sudionici ostali na dobro poznatim pozicijama te kako nije bilo nikakvih novih prijedloga. Dodao je i kako ostaju neprihvatljivima sva rješenja koja bi vodila novim etničkim podjelama unutar države.
"Bez dodatnog strpljenja svih aktera nećemo daleko doći", kazao je Izebegović izražavajući nadu kako će ubuduće biti više spremnosti na kompromis "a manje tvrdoglavosti".
Na sastanku su sudjelovali i predsjednik HDZ BiH Dragan Čović, predsjednik HDZ 1990. Martin Raguž, predsjednik Socijaldemokratske partije (SDP) Zlatko Lagumdžija i predsjednik Saveza za bolju budućnost (SBB) Fahrudin Radončić.
Oni već mjesecima bezuspješno pregovaraju o novim modelima izbora članova Predsjedništva BiH i zastupnika u Domu naroda parlamenta BiH kojima bi se uklonila postojeća diskriminacija pripadnika nacionalnih manjina, ali i osigurala jednaka prava svih konstitutivnih naroda.
Zbog izostanka dogovora o ovom pitanju Europska je unija odlučila suspendirati 45 milijuna eura pomoći namijenjene BiH kroz pretpristupne fondove. Veći dio tog novca bit će preusmjeren kao potpora Kosovu odnosno nastavku dijaloga Beograda i Prištine.
Nakon ove kaznene mjere Tužiteljstvo BiH je u srijedu odlučilo otvoriti istragu izazvanu političkom blokadom zemlje i to zbog narušavanja međunarodnog ugleda BiH i uznemirenosti njenih građana. Istraga se za sada vodi protiv "nepoznatog počinitelja" iako se točno zna tko sudjeluje u pregovorima i tko je odgovoran za nastale političke blokade.
Ministar pravosuđa BiH Bariša Čolak potvrdio je kako su policijski istražitelji u sklopu ove istrage već tijekom dana oduzeli dio dokumentacije pohranjene u njegovu ministarstvu.
"Tražili su određene zapisnike i akcijski plan (za provedbu presude "Sejdić-Finci") i sve što su tražili njima je i dostavljeno", kazao je Čolak lokalnim medijima.