FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Slabiji dolar stablizirao naftna tržišta

Autor: mkuz
LONDON, 10. prosinca 2013. (Hina/Reuters) - Cijene nafte na londonskom tržištu stablizirao je danas slabiji dolar i smanjena libijska proizvodnja, nakon jučerašnjeg pada koji je potaknula zabrinutost za oporavak europskog gospodarstva zbog slabih njemačkih podataka.

Na londonskom su tržištu cijene nafte oko podneva porasle 80 centi u odnosu na jučerašnje zatvaranje, na 110,19 dolara. Jučer su zabilježile 2-postotni pad, najveći od 1. studenog. Na američkom tržištu barelom se danas trgovalo po 1,1 dolara višoj cijeni u odnosu na jučerašnje zatvaranje, od 98,45 dolara.

"Uzrok jučerašnjeg pada cijena mješoviti su njemački podaci koji su stavili europski oporavak pod znak pitanja", tvrdi Gareth Lewis-Davies iz BNP Paribasa. "Mislim da je reakcija bila pretjerana, vidimo da je 40 posto jučerašnjeg pada neutralizirano", dodaje.

Jučerašnje izvješće njemačkog ministarstva gospodarstva i tehnologije pokazalo je neočekivani pad industrijske proizvodnje u najvećem europskom gospodarstvu u listopadu, za 1,2 posto u odnosu na prethodni mjesec.

Današnje slabljenje dolara prema euru stabliziralo je naftna tržišta, budući da se zelena novčanica našla na najnižoj razini prema jedinstvenoj europskoj valuti u šest tjedana.

Londonsko tržište kontinuirano crpi potporu i iz niske proizvodnje u Libiji, od samo 250.000 barela dnevno, u odnosu na srpanjskih 1,4 milijuna barela dnevno. Zbog blokade terminala i opetovanih prekida isporuka ta bi zemlja iduće godine mogla proizvoditi samo 800 tisuća barela dnevno, procjenjuje Adam Longson iz Morgan Stanleya.

Odvojeno je Organizacija članica izvoznica nafte (OPEC) danas na svojim internetskim stranicama objavila da je cijena referentne košarice barela njezine nafte jučer iznosila 107,72 dolara, što znači da je bila 28 centa niža nego prethodnog dana trgovanja.

(Hina) xmkuz ygple

An unhandled error has occurred. Reload 🗙