Na londonskom je tržištu cijena nafte oko podneva bila gotovo nepromijenjena u odnosu na jučerašnje zatvaranje i iznosila je 111,04 dolara. Jučerašnju burnu trgovinu zaključila je na razini prošlotjednog zatvaranja, budući da je na kraju dana prevladala ocjena da sporazum Irana i zapadnih zemalja ipak neće tako skoro omogućiti povratak iranske nafte na tržišta.
Na američkom tržištu barelom se danas trgovalo po 35 centi višoj cijeni u odnosu na jučerašnje zatvaranje, od 94,44 dolara.
Sporazumom su obustavljene najosjetljivije iranske nuklearne aktivnosti i određene zapadne sankcije, ali je izvoz iranske nafte i dalje ograničen na dosadašnjih oko milijun barela dnevno.
To znači da će cijene nafte i dalje podupirati zabrinutost za opskrbu, s ozbirom na nastavljenu blokadu libijskog izvoza.
"Tržišta su jučer u početku bila zatečena, što je dovelo do rasprodaja, ali su se brzo pribrali. Većina počako shvaća da opskrba neće biti povećana u kratkom roku, niti u idućih pola godine", tumači Bjarne Schieldrop iz SEB-a.
Iran je angažirao više brodova za skladištenje i prijevoz nafte jer namjerava zadržati postojeću razinu proizvodnje i nekako ublažiti gubitke, budući da će sankcije ostati na snazi još najmanje šest mjeseci.
Na američkom je tržištu cijene nafte podupiralo očekivanje da su zalihe derivata, koje uključuju i lož ulje i dizelska goriva, pale za 800.000 barela u prošlome tjednu, što bi ukazivalo na rast potražnje u najvećem svjetskom potrošaču nafte. Očekivani pad derivata zasjenio je prognozirani rast zaliha sirove nafte, za 800.000 barela.
Privatni Američki institut za naftu (API) objavit će tjedno izvješće danas a vlada sutra.
Odvojeno je Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) danas na svojim internetskim stranicama objavila da je cijena referentne košarice njezine nafte jučer iznosila 106,07 dolara, te bila 66 centi niža od prethodnog dana trgovanja.