Euro je u takvim okolnostima prema dolaru oslabio 0,5 posto, na 1,3516 dolara, da bi se potom stabilizirao na 1,3542 dolara, što znači da je oslabio 0,34 posto u odnosu na zatvaranje trgovine devizama u prošli petak. Time se spustio s najviše razine u posljednjih mjesec dana od 1,3622 dolara, na koju se popeo u petak.
Jedinstvena europska valuta nakratko se spustila i do 82,53 penija, najniže razine prema funti od prve polovine siječnja, nakon što su podaci o tvorničkoj aktivnosti u Velikoj Britaniji poduprli očekivanja skorijeg zaoštravanja tamošnje monetarne politike nego što se očekivalo.
Dolar je istodobno dosegnuo najvišu razinu u šest mjeseci prema jenu, od 102,895 jena. Potom se stabilizirao na 102,85 jena, što znači da je ojačao 0,4 posto u usporedbi sa zatvaranjem u prethodnoj trgovini.
U fokusu tržišta bili su najnoviji podaci londonske istraživačke tvrtke Markit koji su pokazali da je konačni indeks menadžera nabave (PMI) za proizvodni sektor eurozone uvećan u studenome na 51,6 bodova, s 51,3 boda u listopadu. Bio je čak nešto bolji od preliminarnog podatka od 51,5 bodova, no pokazao je da se francuski PMI spustio na najnižu razinu u pet mjeseci od 48,4 boda, u usporedbi sa 49,1 bod u listopadu. I španjolski proizvođački sektor također je zabilježio pad aktivnosti.
"Markitovi podaci tako ističu da oporavak u eurozoni posustaje", kazao je Alvin Tan, valutni strateg u banci Societe Generale.
Jen je i dalje pod pritiscima nakon što je u studenome prema dolaru i euru oslabio više od četiri posto. Ulagači su prodavali jen i kupovali valute s višim prinosom zbog očekivanja nastavka popustljive monetarne politike u Japanu.
Guverner japanske središnje banke BoJ Haruhiko Kuroda danas je izjavio kako neće oklijevati s prilagođavanjem politike, potpirujući špekulacije da bi banka iduće godine mogla uvesti dodatne poticajne mjere.