Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte porasla 20 centi, na 108,48 dolara za barel. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po gotovo nepromijenjenoj cijeni u odnosu na jučerašnje zatvaranje, od 93,80 dolara za barel.
Viceguvernerka Janet Yellen, vjerojatna nova šefica Feda, branila je jučer poticajne mjere američke središnje banke koje već dulje vrijeme podupiru tržišta roba, što navodi na zaključak da u slučaju da bude izabrana na tu dužnost, neće žuriti s ukidanjem poticaja.
Njezine izjave potaknule su sklonost rizičnoj imovini i rast cijena roba i dionica.
Dodatnu potporu naftnim tržištima pružili su i nemiri u Libiji, gdje se danas proizvodi tek djelić nekadašnjih kapaciteta od 1,25 milijuna barela nafte dnevno. Prosvjedi u lukama dosada su Libiju koštali više od šest milijardi dolara i počeli su utjecati na opskrbu strujom u toj sjevernoafričkoj zemlji.
"Libija će još neko vrijeme držati tržište u napetosti ali danas će pozornost zaokupiti naslovi iz makroekonomije," smatra Andrey Kryuchenkov iz VTB Capitala.
Američko su tržište dodatno zakočili podaci američke vlade koji su pokazali da su zalihe sirove nafte u SAD-u u prošlom tjednu porasle za 2,6 milijuna barela, daleko iznad milijun barela koliko su prognozirali analitičari u Reutersovom istraživanju.
Odvojeno je Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) danas na svojim stranicama objavila da je cijena referentne košarice njezine nafte jučer iznosila 104,67 dolara, što znači da je bila 75 centi viša u odnosu na prethodni dan trgovanja.