WASHINGTON
Američki državni tajnik John Kerry u nedjelju je pokušao uvjeriti Izrael da će u idućih šest mjeseci biti sigurniji jer je šest sila postiglo s Iranom dogovor o iranskom nuklearnom programu. "Izrael je bio ugrožen onime što se događalo u Iranu", rekao je Kerry za CNN. "Ali vjerujem da će od danas, pa idućih šest mjeseci, Izrael biti sigurniji", rekao je Kerry. Imat ćemo uvid u njihov (nuklearni) program, a to prije nismo imali", obajsnio je. "Vjerujem da će Izrael biti sigurniji, pod uvjetom da se mi pobrinemo da ne bude ukidanja sankcija tako da se smanji pritisak na Iran. A ne vjerujem da će se to dogoditi, jer su sankcije veoma malo ublažene. Temeljna arhitektura sankcija ostaje na snazi", rekao je američki državni tajnik.
ŽENEVA
Švicarci su na referendumu u nedjelju u velikoj većini odbili ograničiti plaće najviših dužnosnika tvrtki, prema konačnim rezultatima glasovanja. Oko 65,3 posto Švicaraca reklo je "ne" predloženom tekstu. Inicijativu "1:12 za Fair Pay" pokrenula je mladež Švicarske socijalističke stranke i iskoristivši švicarski model izravne demokracije prikupila 100.000 potrebnih potpisa za referendum. Incijativa polazi od ideje da nitko u jednoj kompaniji ne bi smio zaraditi više u jednom mjesecu nego netko u cijeloj godini. Referendumska inicijativa bila je usmjerena protiv "previsokih" plaća najviših dužnosnika multinacionalnih kompanija u Švicarskoj, koje iznose više desetaka milijuna švicarskih franaka.
BEČ
Agencija Ujedinjenih naroda za nuklearnu energiju objavila je da je spremna sudjelovati u provjeri pridržava li se Iran dogovora sa šest svjetskih sila o svojem nuklearnom programu. Direktor IAEA Yukiya Amano nedjeljni je dogovor o obuzdavanju teheranskog nuklearnog programa nazvao važnim korakom naprijed. "Uz suglasnost odbora upravitelja, IAEA bit će spremna ispuniti svoju ulogu u verifikaciji primjene mjera povezanih s nuklearnom energijom", kaže se u Amanovu priopćenju koje je Reuters dobio e-mailom. Inspektori IAEA redovito posjećuju iranska nuklearna postrojenja kako bi se uvjerili da se materijal ne upotrebljava za vojne svrhe.
BEOGRAD
Srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić simbolično je u nedjelju dao nalog za spajanje cijevi plinovoda "Južni tok" u Srbiji, čime je službeno započela gradnja tog multinacionalnog projekta na srbijanskom teritoriju, a tom prigodom čestitku je iz Kremlja uputio i ruski predsjednik Vladimir Putin. Nikolić je ocijenio da početak gradnje "Južnog toka", osim energetske sigurnosti i zapošljavanja, omogućuje da Srbija uputi jasnu poruku kako je postala zemlja u koju vrijedi ulagati i da ima radnike i poduzeća i za kapitalne projekte. Na svečanosti u povodu početka gradnje "Južnog toka", Nikolić je naglasio da će iz Srbije biti angažirano oko 2.500 radnika, a neizravno oko 100.000, te da će zahvaljujući tom plinovodu dugoročno biti riješena opskrba za oko 35 milijuna kućanstava diljem Europe.
KIJEV
Proeuropska oporba organizirala je u nedjelju u Kijevu najveće prosvjede nakon Narančaste revolucije 2004. kojima traže od vlade da potpiše Sporazum o pridruživanju s EU-om, a tijekom skupa zabilježeni su manji sukobi. Stotine prosvjednika su se pokušale probiti do zgrade vlade u Kijevu, nakon prosvjeda na kojima se okupilo više desetaka tisuća sudionika na Trgu neovisnosti. Policija ih je uspjela zaustaviti koristeći se suzavcem i palicama, javlja AFP. Oporba je pozvala na manifestacije protiv iznenadne odluke predsjednika Viktora Janukoviča koji je pod pritiskom Moskve odbio potpisati povijesni sporazum jačanja veza te bivše sovjetske republike i EU-a, tvrde protivnici režima, dok Kijev naglašava da je ta odluka donijeta iz gospodarskih razloga.
VATIKAN
Papa Franjo u ponedjeljak će prvi put u privatnu audijenciju primiti ruskoga predsjednika Vladimira Putina, a razgovarat će se o odnosima između katolika i pravoslavnih vjernika te o stanju na Bliskom istoku. Putin se s Ivanom Pavlom II. sastao 2000. i 2003., a s Benediktom XVI. 2007. Predsjednik Rusije Vatikan će posjetiti u ponedjeljak poslijepodne, u sklopu posjeta Italiji koji će trajati do utorka. Ruski mediji prenosi kako ruska strana izražava zadovoljstvo što su se veze između Katoličke crkve i Pravoslavne crkve aktivirale kada je riječ o međusobnom približavanju. Također se spominje "posebna pozornost koja se posvećuje kršćanskim manjinama na sjeveru Afrike i na Bliskom istoku".
MOSTAR
Još jedan bosanskohercegovački državljanin, Senad Kobaš iz Travnika, poginuo je kao pripadnik mudžahedinskih postrojbi u sukobu sa snagama Bašara al-Asada, izvijestio je u nedjelju internetski portal koji prenosi vijesti s ratišta u toj zemlji. Po navodima portala Vijesti ummeta koji veliča radikalne islamiste i poziva na odlazak na bojišta u Siriji u nedjelju je objavljeno da je Kobaš poginuo zajedno s još dvadeset suboraca u sukobu s vladinim snagama. Objavljena je Kobaševa fotografija, navedeno je da se radilo o jednom od najtežih okršaja u Siriji, no nisu objavljeni drugi detalji. Kobaš je, kako piše portal Vijesti ummeta, bio jedan od zapovjednika mudžahedinskih postrojbi te je sudjelovao u uvježbvanju pobunjenika budući da je bio od ranije iskusan borac.
DŽAKARTA
Vlasti u Indoneziji naredile su u nedjelju evakuaciju oko 15.000 stanovnika pokraj vulkana na planini Sinabung na Sumatri jer je aktivnost vulkana sve učestalija. Vulkan je počeo izbacivati pepeo nekoliko kilometara u zrak pa su vlasti proširile područje evakuacije na pet kilometara od vulkana. Ranije je evakuirano oko 6.000 osoba koje su stanovale u blizini vulkana koji se nalazi 88 kilometara od Medana, glavnog grada pokrajine Sjeverna Sumatra. "Podigli smo status vulkana na 'oprez', što je najveća razina vulkanske aktivnosti je predviđamo da će biti sve više erupcija i da će im se intenzitet pojačavati", objavila je indonezijska agencija za izvanredna stanja.
BEOGRAD
Srbijanski stručnjak za međunarodno pravo Tibor Varadi ocijenio je u intervjuu da će se Međunarodni sud pravde (ICJ) u slučaju hrvatske tužbe i srbijanske protutužbe za genocid, držati stajališta Haaškog tribunala (ICTY) da je u Hrvatskoj bilo žrtava, nepravdi i zločina, ali da to sveukupno ne doseže prag genocida. "Za genocid je neophodan element namjere. To zaista nije lako dokazivo. U Hrvatskoj je i po podacima Ujedinjenih naroda bilo više stotina tisuća Srba koji su morali napustiti zemlju. Međutim, vrlo je visoko postavljen prag za genocid i bit će teško dokazivo da je to bilo s genocidnom namjerom etničkog čišćenja", objasnio je Varadi u intervjuu za beogradsku "Politiku". On je istaknuo kako je "poglavito teško zamislivo da bi ICJ, ako Haaški tribunal (ICTY) nije nekoga ni optužio, a kamoli osudio za genocid" kroz etničko čišćenje sada to učinio.