Čanak je istaknuo da "prije četvrt stoljeća, 5. listopada 1988., nije samo počeo raspad SFRJ i uništavanje Vojvodine, nego i decivilizacijski proces koji traje do danas",
"Uništavanje i rasprodaja Vojvodine pretvorili su je u bijednu i nerazvijenu regiju Republike Srbije", naveo je on u stranačkom priopćenju, a prenijela agencija Beta.
Čanak je naveo i da "zločin nad Vojvodinom i Vojvođanima ne smije biti zaboravljen, a borba za njezina prava nikada neće prestati".
U povodu 25 godina od završetka takozvane jogurt revolucije, u subotu će u Novom Sadu biti održana "Šetnja za Vojvodinu" koju organiziraju članovi Vojvođanske partije, Vojvođanskog kluba, Saveza antifašista Vojvodine i Društva za istinu o NOB i YU, koji su priopćili da je osnovna ideja toga skupa poruka da je ta revolucija bila čin nasilja koji je pokrajinu unazadio i obespravio.
Oni su naveli da tom akcijom žele prekinuti šutnju i zaustaviti "propadanje, pljačku, rasprodaju i ponižavanje pokrajine".
Početkom listopada 1988. godine u Novom Sadu je, poslije višemjesečnih prosvjeda u takozvanoj antibirokratskoj revoluciji pala tadašnja pokrajinska vlada. Tijekom prosvjeda, prosvjednici su na dužnosnike koji su pokušali da im se obrate bacali jogurt, zbog čega je on kasnije nazvan "jogurt revolucija". Poslije ovih događaja vodstvo Vojvodine je podnijelo ostavku, što je predstavljalo početak raspada SFRJ.
Pitanje autonomije nadležnosti i uopće statusa Vojvodine otvoreno je poslije odluke Ustavnog suda Srbije u srpnju 2012, koji je poslije dolaska na vlast Srpske napredne stranke (SNS) u Beogradu, osporio mnoge dosadašnje nadležnosti Autonomne pokrajine Vojvodine.
Od tada traju napadi na autonomiju Vojvodine i polemike na relaciji državne vlasti koju vodi SNS i pokrajinske vlasti, koju još uvijek drži Demokratska stranka (DS).