Euharistijsko slavlje, koje je predvodio službeni izaslanik pape Franje, milanski nadbiskup kardinal Angelo Scola, priređeno je u subotu na stadionu Čair u Nišu.
SPC će odvojeno 6. listopada, također u Nišu, proslaviti obljetnicu izdavanja akta kojim je okončan progon kršćana i uvedena vjerska tolerancija.
"Bilo je otužno gledati kako Katolička crkva u Srbiji samostalno proslavlja obljetnicu Milanskog edikta. Kako obilježava taj događaj bez značajnijih predstavnika SPC-a, koja će samostalno, s drugim pravoslavnim crkvama, imati zasebno slavlje. To je čini mi se više nego jasna poruka kada je u pitanju spremnost SPC na ekumensku suradnju i djelovanje", istaknuo je Žigmanov.
Katolička crkva je uradila ono što je mogla, dodaje on, skupila je dostojanstvo i hrabrost i očitovala svoju privrženost bilježenju velikih događaja iz zajedničke povijesti.
"Stoga izostanak visokih predstavnika SPC-a na proslavi je snažna negativna poruka kada je u pitanju zajedničko djelovanje na jedinstvenoj baštini kršćanskih zajednica u Srbiji", zaključio je Žigmanov.
Po njegovim riječima, susret izaslanika pape Franje i patrijarha SPC-a dan ranije u Beogradu simboličan je korak koji ima relativno malu vrijednost.
"Ne može se kompenzirati zajedničko slavlje s primitkom jednog visokog izaslanika samoga Pape. U tom smislu bilo bi naravno skandalozno da ni do toga nije došlo. U siromašnoj praksi na planu ekumene i takvi događaji su značajni, ali to je daleko od onoga što je dovoljno i poželjno, napose kada je u pitanju status Katoličke crkve u Srbiji. Jer, nema konkordata s Vatikanom, imamo njezinu podzastupljenost u brojnim segmentima društvenog života … Drugim riječima, Katolička crkva ima razloga gajiti određenu vrstu kritičkoga nezadovoljstva kada je u pitanju njezin položaj u Srbiji", zaključio je Žigmanov.
Premda drži pozitivnim što je srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić prisustvovao proslavi koju je organizirala Katolička crkva u Nišu, Žigmanov smatra prijepornim Nikolićevo viđenje statusa ove zajednice i crkve u Srbiji.
"Njegovo stajalište o ravnopravnom statusu Katoličke crkve držim prijepornim, jer na svakom koraku imate određenu vrstu podređenog položaja Katoličke crkve u odnosu na državu – u smislu problema s registracijom, financijskom dotacijom, a napose kada je u pitanju restitucija", rekao je Tomislav Žigmanov.
U Nišu, antičkom Naissusu, rodnom gradu cara Konstantina, u subotu je u nazočnosti nekoliko tisuća vjernika služena svečana misa u povodu 17 stoljeća od donošenja Milanskog edikta, koju je predvodio papin izaslanik kardinal Angelo Scola.
Misu je izravno prenosila srbijanska radio televizija (RTS), a nazočili su joj srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić, princ Aleksandar Karađorđević i princeza Katarina, veliki broj katoličkih velikodostojnika iz brojnih zemlja, diplomatski zbor, predstavnici Srpske pravoslavne crkve, drugih crkava, vjerskih zajednica i religijskih skupina.
Milanskim ediktom 303. godine car Konstantin dokinuo je razdoblje vjerskih progona u Rimskom carstvu.