FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

Autor: ggoj
ZAGREB, 31. srpnja 2013. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

LUXEMBOURG - Broj nezaposlenih u eurozoni u lipnju se smanjio po prvi put u zadnje dvije godine, dok je sezonski prilagođena stopa nezaposlenosti ostala nepromijenjena u odnosu mjesec ranije, izvijestio je europski statistički ured Eurostat. Bez posla je u eurozoni u lipnju bilo 19,266 milijuna građana, što je 24.000 manje nego u svibnju. U EU bez posla je u tome mjesecu bilo 26,424 milijuna građana, odnosno 32.000 manje nego u svibnju. Ako se uzme u obzir i Hrvatska, ukupni broj nezaposlenih u EU28 u lipnju je iznosio 26,703 milijuna. U lipnju je sezonski prilagođena stopa nezaposlenosti u 17-članoj eurozoni iznosila rekordno visokih 12,1 posto, kao i u srpnju, pokazale su računice Eurostata. U 27 zemalja članica EU-a stopa nezaposlenosti se u lipnju spustila na 10,9 posto, nakon svibanjskih 11 posto. Ako se uzme u obzir i Hrvatska, ukupna je stopa nezaposlenosti u 28 zemalja EU-a u lipnju iznosila 11 posto. Među zemljama članicama, najniža je stopa nezaposlenosti zabilježena u Austriji, od 4,6 posto. Slijedi Njemačka, s 5,4 posto, te Luksemburg, s 5,7 posto. Najviša je, pak, stopa nezaposlenosti zabilježena u Španjolskoj, 26,39 posto. U Hrvatskoj, sezonski prilagođena stopa nezaposlenosti iznosila je u lipnju, prema izračunu Eurostata, 16,5 posto, isto kao i u svibnju. Bez posla je bilo 278 tisuća hrvatskih građana, dvije tisuće više nego mjesec ranije. Ako se uzme u obzir i Hrvatska, ukupna je stopa nezaposlenosti među mladima u 28 zemalja EU-a iznosila 23,4 posto.

LUXEMBOURG - Godišnja stopa inflacije mjerena potrošačkim cijenama u eurozoni u srpnju je ostala nepromijenjena, na 1,6 posto, prve su procjene europskog statističkog ureda Eurostata. Godišnja inflacija drži se tako šesti mjesec zaredom ispod ciljane u Europskoj središnjoj banci (ECB) od "nešto ispod dva posto". Usporedbe radi, u srpnju prošle godine iznosila je 2,4 posto. Prema glavnim sastavnicama harmoniziranog indeksa potrošačkih cijena (HICP), najveći rast cijena u srpnju je na godišnjoj razini zabilježen u kategoriji hrane, pića i duhana, i to za 3,5 posto. Time je njihov rast blago ubrzao na godišnjoj razini, obzirom da su u lipnju uvećane za 3,2 posto. Istodobno, cijene energije porasle su 1,6 posto na godišnjoj razini, kao i u mjesecu ranije, pokazale su prve procjene Eurostata.

LONDON - Inozemne su banke u prvom ovogodišnjem tromjesečju ubrzale s povlačenjem kapitala iz središnje i istočne Europe, pokazuje najnovije izvješće Europske banke za obnovu i razvitak (EBRD). Banke koje podnose izvješće Banci za međunarodna poravnanja (BIS) smanjile su u tom razdoblju svoje vanjske pozicije u europskim zemljama u razvoju, bez Rusije i Turske, u visini od 0,7 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP). To je više nego u zadnjem tromjesečju 2012. godine, kada su njihova sredstva u tim zemljama smanjena za 0,2 posto, stoji u izvješću EBRD-a. Mnoge banke u istočnoeuropskim zemljama u potpunom su ili većinskom vlasništvu matičnih banaka sa Zapada, koje u posljednje vrijeme smanjuju kreditne aktivnosti u nastojanju da srede svoje bilance, narušene dužničkom krizom u eurozoni. Strahuje se da će njihovo povlačenje na domaće tržište naštetiti gospodarstvima europskih država u razvoju. Istraživanje je pokazalo značajno kumulativno smanjivanje sredstava u proteklim tromjesečjima, koje je dosezalo u prosjeku i 5,5 posto BDP-a od sredine 2011. godine. Najveće povlačenje sredstava zbilo se u Mađarskoj, koje je dosegnulo 23 posto BDP-a, a zatim u Sloveniji, 17 posto. Taj proces nastavio se i u prva tri mjeseca ove godine u zemljama kao što su Hrvatska, Latvija, Litva, Rumunjska i Ukrajina, priopćio je EBRD.

BERLIN/PARIZ/MADRID - Promet od trgovine na malo u Njemačkoj u lipnju je smanjen za 1,5 posto u odnosu na prethodni mjesec, što je njegov najveći pad u ovoj godini. Na godišnjoj razini, promet od trgovine na malo pao je za 2,8 posto. Riječ je također o najvećem padu u 2013. godini, a posljedica je pada potrošnje na hranu, pića i duhan za tri posto, objavio je statistički ured. Povjerenje potrošača, prema podacima GfK za kolovoz, ostalo je ipak vrlo snažno, dosegnuvši najvišu razinu u posljednjih gotovo šest mjeseci. Francuski statistički ured objavio je pak da je potrošnja u lipnju smanjena i to za 0,8 posto na mjesečnoj razini. Pad potrošnje proizlazi ponajprije iz smanjene potrošnje energije. Podaci INSEE-a za drugo tromjesečje pokazali su rast osobne potrošnje u Francuskoj od 0,3 posto. Situacija međutim ostaje vrlo teška po pitanju osobne potrošnje u Španjolskoj, četvrtom najvećem gospodarstvu eurozone. U lipnju je smanjena 36 mjesec zaredom, i to za 5,1 posto u usporedbi s istim mjesecom godine ranije, dok je usporedbe radi, u svibnju pala za 4,6 posto.

TOKIO - Na azijskim se burzama jutros trguje oprezno, jer ulagači čekaju priopćenje sa sjednice američkog Feda i podatak o bruto domaćem proizvodu SAD-a, što bi moglo usmjeriti tržište. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks bio u minusu 0,6 posto, a pale su, između 0,2 i 0,3 posto, i cijene dionica u Južnoj Koreji te Singapuru. Burzovni indeksi u Hong Kongu, Šangaju i Australiji porasli su, pak, između 0,2 i 0,6 posto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio u minusu 0,1 posto. Azijski su ulagači oprezni jer je jučer počela dvodnevna sjednice čelnika Feda, te čekaju ishod sjednice i naznake kada bi središnja banka mogla početi smanjivati poticajne mjere. Ulagače su tek ponešto oraspoložile najave kineskih vlasti da će podržati rast tamošnjeg gospodarstva i nastaviti s provođenjem reformi i restrukturiranja. Zahvaljujući tome, jutros su burze u Šangaju i Hong Kongu među dobitnicama.

NEW YORK - Na Wall Streetu su u utorak S&P 500 i Nasdaq indeks blago porasli, zahvaljujući ponajviše rastu cijena dionica tehnoloških kompanija, no trgovalo se oprezno uoči sjednice čelnika američke središnje banke. Dow Jones oslabio je 1 bod, ili 0,01 posto, na 15.520 bodova, dok je S&P 500 ojačao 0,04 posto, na 1.685 bodova, a Nasdaq indeks 0,48 posto, na 3.616 bodova. Među najvećim je dobitnicama jučer bila dionica Facebooka, s rastom cijene za više od 6 posto. Od prošle srijede, kada je ta društvena mreža izvijestila o znatno boljim kvartalnim poslovnim rezultatima nego što se očekivalo, cijena Facebooka skočila je više od 40 posto. Na krilima uzleta Facebooka, jučer je S&P indeks tehnološkog sektora ojačao 0,7 posto, što je glavni razlog uspona i S&P 500 i Nasdaq indeksa. Na Wall Streetu, NYSE MKT-u i Nasdaqu vlasnika je jučer zamijenile 5,9 milijardi dionica, dok prosječan dnevni obujam u ovoj godini iznosi 6,4 milijarde.

(Hina) xggoj yvmo

An unhandled error has occurred. Reload 🗙