Cijena barela nafte na londonskom je tržištu pala 1,22 dolara, na 101,38 dolara. Dan ranije zaključila je trgovinu u minusu 1,3 posto. Na američkom tržištu barelom se danas trgovalo po 1,3 dolara nižoj cijeni, od 92,98 dolara. Jučer je zaključio trgovinu u minusu dva posto.
Jučer je tržište pritisnula zabrinutost za potražnju nakon što su podaci američke vlade pokazali da neočekivano snažan skok zaliha benzina u prošlom tjednu, za čak tri milijuna barela.
Na taj se podatak danas nadovezao indeks o aktivnostima u kineskim tvornicama, koji je u svibnju zabilježio pad prvi puta u sedam mjeseci, potvrđujući krhkost oporavka drugog po veličini svjetskog gospodarstva.
Nepovoljno je na tržišta utjecala i izjava guvernera američke središnje banke Bena Bernankea u Kongresu da bi Fed mogao usporiti tempo kupovina imovine na sljedećim sastancima.
"Pad cijena nafte potaknule su izjave predsjednika Feda Bernankea i slabi gospodarski podaci iz Kine. Stanje dodatno komplicira i pitanje dostatne opskrbe", sažima stanje na tržištu Carsten Fritsch iz Commerzbanka.
Ni današnji podaci iz eurozone nisu donijeli utjehu, unatoč usporavanju pada aktivnosti u privatnom sektoru, budući da oskudica novih narudžbi znači da će se gospodarstvo regije vjerojatno smanjiti i u drugom tromjesečju, pokazalo je istraživanje londonske tvrtke Markit.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) danas je na svojim internetskim stranicama objavila da je cijena referentne košarice njezine nafte u srijedu iznosila 101,36 dolara, što znači da je ostala gotovo nepromijenjena u odnosu na prethodni dan trgovanja.