DAKA - Broj poginulih u tragičnom urušavanju zgrade tekstilnog sektora u Bangladešu prošlog tjedna, popeo se na 1125 mrtvih u nedjelju, nakon što je otkriveno još 15 novih mrtvih tijela u ruševinama, objavio je službeni izvor. Operacije izvlačenja mrtvih nastavljaju se sljedećih dana te bi privremeni broj mrtvih mogao još porasti, kazao je zamjenik načelnika Dacce Zillur Chowdhury. Više od 3000 radnika s plaćom često manjom od 30 eura mjesečno šivalo je odjeću za britansku marku Primark i španjolsku Mango, kad se Rana Plaza, zgrada na osam razina, urušila 24. travnja u Savaru, u predgrađu Dake. Zadnja preživjela osoba, 18-godišnja krojačica Reshma Islam, izvučena je u petak iz ruševina nakon 17 dana.
VATIKAN - Papa Franjo uputio je u nedjelju vrlo odlučan apel za "sudsku zaštitu embrija" i "svetost života", po završetku prve mise kanonizacije u njegovu pontifikatu na kojoj je proglasio svetima jednu Kolumbijku, jednu Meksikanku i 800 Talijana pogubljenih jer su odbili prigrliti islam. Franjo je misu održavao pred više desetaka tisuća vjernika okupljenih na Trgu sv. Petra. Argentinski Papa izjasnio se prvi put, prigodom završne molitve Regina Coeli za "sudsku zaštitu embrija", protiv pobačaja. Sudskom zaštitom mora se "zaštititi svako ljudsko biće od prvog trenutka postojanja", naglasio je on. Pružio je podršku istodobnom velikom prosvjedu 30.000 "pro life" kršćana na ulicama Rima. Iako su stavovi nekadašnjeg kardinala Jorgea Bergoglia bili poznati u Argentini, dosad se nije doticao osjetljivih tema "zaštite života" koje izravno suprotstavljaju Crkvu i zapadna društva.
RIJAD - Vjerojatno je da se novi koronavirus koji je u Saudijskoj Arabiji i Europi ubio 18 ljudi može prenositi s čovjeka na čovjeka, objavila je u nedjelju Svjetska zdravstvena organizacija (WHO). "Najviše zabrinjava činjenica što grupiranje oboljelih u različitim zemljama sve više ide u prilog hipotezi da se uz blizak kontakt koronavirus može prenijeti s čovjeka na čovjeka", rekao je novinarima pomoćnik direktora WHO-a Keiji Fukuda nakon posjeta Saudijskoj Arabiji. U Francuskoj je dijagnosticiran drugi slučaj toga koronavirusa nalik SARS-u i čini se da je riječ o prijenosu bolesti među ljudima. Novozaraženi je pacijent bio u istoj bolničkoj sobi s jedinim dosad potvrđenim oboljelim u Francuskoj, potvrdilo je francusko ministarstvo zdravstva. Obojica su sad u izolaciji u bolnici u obližnjem Lilleu. Zaraza je počela u Saudijskoj Arabiji, a dosad se proširila na Francusku, Britaniju i Njemačku, ali dosad nije bilo dovoljno dokaza o prijenosu bolesti s čovjeka na čovjeka. Po najnovijim podacima broj potvrđenih infekcija u svijetu narastao je na 34 jer je u Saudijskoj Arabiji u travnju u bolnicu primljeno dvoje ljudi, a pretrage su pokazale da su inficirani upravo novim sojem koronavirusa nCoV.
CARACAS - Venezuelanski predsjednik Nicolas Maduro izjavio je u subotu navečer da SAD čini "veliku grešku" ne priznavajući njegovu pobjedu na kontroverznim predsjedničkim izborima 14. travnja. Nasljednik pokojnog predsjednika Huga Chaveza, Nicolas Maduro (50) pobijedio je na izborima s vrlo malom prednosti ispred oporbenog kandidata Henriquea Caprilesa. Capriles odbija priznati poraz, uz argument da je bilo nepravilnosti kod glasovanja. Upitan u petak na američkoj postaji na španjolskom jeziku Univision, američki predsjednik Barack Obama odbio je priznati pobjedu Madura na predsjedničkim izborima u Venezueli. "Smatram da SAD čini veliku grešku, još jednu u svojoj politici spram Latinske Amerike", kazao je Maduro u intervjuu emitiranom na tv postaji Tele Sur sa sjedištem u Caracasu. "Čini veliku grešku jer Venezuela igra ulogu vođe u Latinskoj Americi i u svijetu", dodao je on, ističući nedjeljni posjet Caracasu zamjenika kineskog predsjednika Li Yuanchaoa kao i vlastiti skorašnji posjet Rusiji.
ISTANBUL - Svih devet osoba koje su pritvorene zbog dvostrukog bombaškog napada u turskome gradu Reyhanliju u kojem je, po novim podacima, poginulo 46 ljudi, turski su državljani, objavio je u nedjelju zamjenik premijera Besir Atalay. Sirija je u nedjelju odbacila turske optužbe da je odgovorna za te napade. "Sirija nije počinila i neće nikada počiniti takav čin, ne zato što za njega nije sposobna, već zato što nam to naše vrijednosti ne dopuštaju", rekao je sirijski ministar za informiranje Omran al-Zohbi, na konferenciji za novinare koja je prenošena na sirijskoj televiziji. Dva automobila napunjena eksplozivom eksplodirala su u subotu pred uredom gradonačelnika i poštom u Reyhanliju, mjestu od 60.000 stanovnika u provinciji Hatay, smještenom osam kilometara od sirijske granice.
ISLAMABAD - Šef ureda New York Timesa u Pakistanu prognan je u nedjelju ujutro iz zemlje po naredbi vlasti koje mu zamjeraju nespecificirane "nepoželjne aktivnosti" protiv čega je dnevnik uzalud prosvjedovao. Declan Walsh živio je u Islamabadu i pokrivao Pakistan od 2004. Zaposlio ga je prošle godine New York Times nakon što je bio dopisnik britanskog dnevnika The Guardian. Po riječima poslodavca, dobio je pismo o izbacivanju iz zemlje koje mu je dostavljeno u dom u noći sa srijede na četvrtak. "Odlazim. Teško je vjerovati da mi se to događa", napisao je u zračnoj luci 39-godišnji novinar na Twitteru u prvim jutarnjim satima u nedjelju, nakon što je poslao svoj posljednji tekst o parlamentarnim izborima koji su održani tijekom jutra. Walsha je u zračnu luku dovezao pakistanski kolega novinar, uz pratnju nekoliko vozila pakistanskih službi sigurnosti. New York Times je "odlučno prosvjedovao" u petak na tu naredbu. Walsh je zadnjih godina opširno pisao o političkim sukobima koji razdiru zemlju ili pak islamističkom ustanku te napetim odnosima između Pakistana i SAD-a.
MAUTHAUSEN - Odavanjem počasti i polaganjem vijenaca na glavni spomenik i spomen ploče žrtvama nacizma te mimohodom izaslanstava iz četrdesetak država u nedjelju je obilježena 68. godišnjica oslobođenja nekadašnjeg nacističkog koncentracijskog logora u Mauthausenu u Gornjoj Austriji. Na komemoraciji u Mauthausenu bilo je oko deset tisuća ljudi, najviše mladih, preživjeli logoraši, predsjednica austrijskog parlamenta Barbara Prammer i izaslanstva iz četrdesetak država uključujući hrvatsko koje je predvodio izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Josipa Leke Ivan Račan. Hrvatsko izaslanstvo položilo je vijence i poklonilo se žrtvama pred spomen pločom koju je RH postavila 2001. godine na tzv. Zidu plača i pred glavnim spomenikom. "Uvijek se treba sjećati najveće strahote i zla 20. stoljeća gdje je stradalo i mnogo Hrvata", kazao je hrvatski zastupnik Ivan Račan pred spomen pločom na kojoj piše "U spomen ovdje poginulih pripadnika hrvatskog naroda". "Na ovom mjestu sjećamo se i odajemo počast nevinim žrtvama nacističke ideologije i okupili smo se pokazati da stradanja i sjećanja ne smiju biti zaboravljena i moraju biti trajno upozorenje kako se strahote prošlosti ne bi ponovile", kazao je Račan. Logor u Mauthausenu osnovan je 1938. a u sedam godina postojanja u njemu je bilo zatočeno oko 200 tisuća zatvorenika od kojih je polovica izgubila život. Među logorašima bilo je i oko 200 Hrvata od kojih su četvorica pogubljena pred samo oslobođenje.