WASHINGTON - Američki kongresnici u srijedu su zahtijevali dodatne odgovore od FBI-a o napadu na bostonski maraton nezadovoljni reakcijom FBI-a na upozorenja izdana zbog jednog osumnjičenog i izražavali su dvojbe oko tvrdnji drugog osumnjičenog da su on i njegov brat djelovali sami. Neki zastupnici na Capitol Hillu preispituju jesu li FBI i druge američke sigurnosne agencije podbacile u dijeljenju informacija o osumnjičenom Tamerlanu Carnajevu 2011. godine čak i nakon reformi koje su provedene radi spriječavanja zadržavanja informacija nakon napada na SAD 11. rujna prije 12 godina. Policija je utvrdila da su dvojica etničkih Čečena Tamerlan i Džohar Carnajev podmetnuli i detonirali dvije bombe u blizini ciljne crte na maratonu 15. travnja usmrtivši tri osobe i ranivši njih 264. Stariji brat Tamerlan ubijen je u pucnjavi s policijom a njegov mlađi brat Džohar ranjen je i optužen po dvije točke optužnice te je u bolnici u kojoj se oporavlja od ozljeda. Kongresnici razmatraju jesu li američke službe sigurnosti dovoljno pozornosti posvetile pitanju Tamerlana kojeg je Rusija označila ranije kao sumnjivu osobu s mogućim vezama s islamistima. FBI je s njim obavio razgovor no tada nije našao dovoljno osnova za nastavak istrage. Njega su američke službe vodile kao osobu sa stajalištima koja predstavljaju potencijalnu prijetnju ali je bio na popisu koji broji oko 500.000 takvih osoba. Kongresnici su posebno zabrinuti zbog toga što je na njegov odlazak 2012. u Rusiju upozorila američka carina no nitko na to upozorenje nije reagirao i primijetio kad se vratio u SAD-u niti je obavio naknadni razgovor s njime.
CARACAS - Venezuelski parlament u srijedu je donio odluku o pokretanju istrage o nasilju do kojega je došlo nakon predsjedničkih izbora, za što vlasti okrivljuju oporbenog čelnika Henriquea Caprilesa. Devet je osoba ubijeno, a više desetaka ih je ozlijeđeno u prosvjedima oporbe protiv tijesne pobjede aktualnog predsjednika Nicolasa Madura 14. travnja. Vlada tvrdi da je nasilje dokaz da je oporba planirala provesti državni udar. Caprilesov tim odbacuje takve optužbe tvrdeći da dužnosnici pretjeruju kada opisuju nasilje te žele upotrijebiti podatke o smrtno stradalima i ranjenima u sukobima kako bi diskreditirali oporbu. "Ova vlada očajnički podmeće laži", rekao je Capriles, koji je pozvao svoje simpatizere na ulice nakon spornih izbornih rezultata. Od tada ih poziva isključivo na mirne demonstracije. Parlament je u srijedu objavio kako će od ponedjeljka početi zasjedati posebno povjerenstvo zaduženo za istragu nasilja. "Povjerenstvo će razmotriti tko je odgovoran za nasilje koje je naredio Capriles", stoji u priopćenju. U povjerenstvu neće biti oporbenih parlamentarnih zastupnika, a jedan od Madurovih suradnika Pedro Carreno Caprilesa je, tijekom čitanja priopćenja u srijedu, nazvao ubojicom. "Prije ili kasnije morat će platiti za počinjene zločine", rekao je Carreno, nazvavši smrt 11-godišnje djevojčice posljedicom fašizma.
BAGDAD - Najmanje je osam osoba ubijeno, a 23 ih je ranjeno u srijedu u eksploziji automobila bombe u istočnome Bagdadu, izvijestila je policija, a potvrdili medicinski izvori. Još nitko nije preuzeo odgovornost za eksploziju, no irački ogranak Al-Kaide i ostali sunitski islamistički pobunjenici često napadaju dijelove glavnoga grada, a namjera im je potkovati šijitsku vladu.
BEJRUT - Tisuću godina star minaret Velike alepske džamije srušen je u srijedu u žestokim sukobima koji se nastavljaju između vojske i pobunjenika za najveći sirijski grad, izvijestili su u srijedu državni mediji i aktivisti. U sirijskome građanskom ratu dosad su oštećeni ili su potpuno uništeni brojni arheološki i arhitektonski vrijedni spomenici kulture. Među njima je i jedan od simbola Alepa, ali i cijele Sirije, 1000 godina star 45 metara visok minaret Velike alepske džamije. Stari dio Alepa upisan je na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine. Dvije strane optužuju jedna drugu za rušenje minareta koji je dominirao srednjovjekovnom džamijom. Sirijski izvori tvrde da su minaret srušili pobunjenici, dok oporba tvrdi da ga je srušila vojska. Još je jedan spomenik ljudske civilizacije nestao u ovome sukobu, no nije jedini. Naime, velik broj vjerskih objekata, starih dvoraca i rimskih građevina srušen je ili će biti devastiran i srušen ako se sukob nastavi, upozoravaju aktivisti. Velika alepska džamija znatno je oštećena u prethodnim sukobima.
BEJRUT - Sirijske snage lojalne predsjedniku Bašaru al Asadu u srijedu su zauzele strateški važan grad Otaibu, istočno od Damaska, prekinuvši cestu kojom se doprema oružje za pobunjenike, objavili su aktivisti i borci. Pobunjenici već nekoliko mjeseci pod kontrolom drže nekoliko predgrađa koja okružuju južne i istočne dijelove Damaska te se bore da zadrže dosadašnje položaje, unatoč žestokom bombardiranju vojnih snaga. "Vojska je ušla u Otaibu", potvrdio je za Reuters jedan borac putem Skypea. "Sada će cijena metka porasti s 10 na 1000 sirijskih funta (oko 10 američkih dolara), no morat ćemo platiti i ponovno zauzeti grad. To nam je glavni, a možda čak i jedini put" kojim se doprema oružje. Pobunjenici su rekli da su se rano jutros nakon više od 37 dana borbi, morali povući iz Otaibe, "vrata" prema ruralnim istočnim predgrađima Damaska, poznatijim kao al Guta. Pobunjenici optužuju vladu da je u napadima na njih dosad dvaput koristila kemijsko oružje, što režim odlučno opovrgava. Pobunjeničke snaga Otaibu su koristile kao ključnu cestu prema Damasku za opskrbu oružjem koje im je stizalo s jordanske granice, odakle im ga, kako se vjeruje, šalju privatni donatori i Saudijska Arabija.
SEUL - Južna Koreja predložila je u četvrtak razgovore sa Sjevernom Korejom o pokretanju proizvodnje u zajedničkom industrijskom parku Kaesong, koja je prekinuta početkom travnja zbog velikih napetosti na poluotoku. Sjeverna Koreja je 3. travnja zabranila Južnokorejcima ulazak u kompleks, smješten na njezinu teritoriju, desetak kilometara od granice. No, oko 180 južnokorejskih radnika ostalo je u kompleksu i vjeruje se da im nedostaje hrane i zaliha. Kao odgovor na zajedničke vježbe SAD-a i Južne Koreje, Sjeverna Koreja je povukla svoje radnike iz tog parka i suspendirala projekt, u prilikama velike napetosti na poluotoku i ratobornih prijetnji SAD-u i Južnoj Koreji. Napetosti su izbile nakon što je UN nametnuo Sjevernoj Koreji nove sankcije kao odgovor na treći nuklearni test u veljači. Pjongjang su dodatno razljutile vojne vježbe SAD-a i Južne Koreje zbog čega im je zaprijetio nuklearnim napadima. Kaesong je lani ostvario promet od 469,5 milijuna američkih dolara, što je od neprocjenjive vrijednosti za Pjongjang u pogledu zapošljavanja, ubiranja poreza i prinosa deviza.