BRUXELLES - Europska komisija predlaže odgodu stupanja na snagu reforme Zajedničke poljoprivredne politike (CAP) do 1. siječnja 2015. zbog poteškoća u pregovorima o višegodišnjem proračunskom okviru za razdoblje od 2014. do 2020., rekao je glasnogovornik povjerenika za poljoprivredu. "Komisija kaže da je spremna odgoditi reformu Zajedničke poljoprivredne politike do 1. siječnja 2015.", priopćio je predsjednik vlade Flandrije Kris Peeters. "Komisija je u ponedjeljak prvi put, na sastanku Posebnog odbora za poljoprivredu, formalno potvrdila da upravo priprema prijedlog kako bi 2014. bila prijelazna godina" za izravne potpore poljoprivrednicima, rekao glasnogovornik povjerenika za poljoprivredu Daciana Ciolosa, Roger Waite. Glasnogovornik je opravdao tu odluku prekratkim rokovima za provedbu reforme, koja ovisi o ishodu pregovora o novom višegodišnjem proračunu. "Ako se u veljači postigne dogovor o proračunu, a politički dogovor o reformi CAP-a prije kraja irskog predsjedništva u lipnju, trebat će još razraditi pravila za provedbu izravnih plaćanja. Više nije moguće postići da ona stupe na snagu 1. siječnja 2014.", objasnio je. S druge strane, "pravila koja se odnose na tržišne mjere trebala bi doista stupiti na snagu tog datuma, dok je rok za ruralni razvoj fleksibilniji", dodao je.
BRUXELLES/STRASBOURG - Zastupnici Europskog parlamenta izglasali su u četvrtak neobvezujuću rezoluciju u kojoj traže od Europske komisije da ispita mogućnosti uvođenja euro-obveznica ili nekih drugih instrumenata, koji bi omogućili zajedničku odgovornost eurozone za dugove pojedinih država članica. Cilj neobvezujuće rezolucije je izvršiti pritisak na Komisiju i zemlje članice kako bi se uvela zajedničke obveznice, čemu se protivi više zemalja članica bojeći se da bi to moglo značiti jednosmjerni transfer novca iz bogatijih u siromašnije članice. U rezoluciji, za koju je glasovao 361 zastupnik 268 je bilo protiv, 33 suzdržana, navodi se da je eurozona jedinstvena po tome što ima zajedničku valutu, ali ne i zajedničko tržište državnih obveznica i zajedničku proračunsku politiku. Zastupnici se u tom teksu zauzimaju za uspostavu Europskog fonda za otkup dugova. Postoji ideja da taj fond otkupi dugove država članica koji prelaze 60 posto njihova BDP-a. Taj preuzeti dug zemlje bi otplaćivale u duljem vremenskom razdoblju od 20 do 25 godina. To bi značilo smanjenje dužničkog tereta, što bi prezaduženim zemljama olakšalo provedbu strukturnih reformi. Ni ta ideja nema dovoljnu podršku među zemljama članicama u ovom trenutku.
PARIZ - Europski proizvođač zrakoplova Airbus izgubio je 2012. titulu vodećeg proizvođača u svijetu koju mu je preoteo američki konkurent Boeing, no njegovi ukupni rezultati ipak su nadmašili očekivanja. Airbus je u 2012. isporučio 588 zrakoplova za ukupno 89 klijenata, što je nova rekordna brojka, nakon 534 isporučena zrakoplova u 2011., objavila je kompanija. Razočarali su podaci o prodaji njegove perjanice, najvećeg zrakoplova u svijetu superjumbo A380, koja je dosegnula približno trećinu ciljane razine, zbog u međuvremenu otklonjenih problema s krilima, navode u kompaniji. Airbus je lani ukupno prodao 833 zrakoplova, osjetno više od zacrtanih 650, kazao je izvršni direktor Fabrice Bregier, predstavljajući rezultate na današnjoj tiskovnoj konferenciji, održanoj nedaleko Toulousa. Brojka je ipak osjetno niža od rekordnih 1.419 zrakoplova, prodanih u 2011. godini. Što se tiče poslovanja u ovoj godini, u Airbusu su optimističniji i očekuju da će zaprimiti 700 narudžbi, ne uključujući one otkazane, te da će isporučiti više od 600 zrakoplova. Knjiga narudžbi sada uključuje ukupno 4.682 zrakoplova i predstavlja otprilike osam godina proizvodnje.
LONDON - Euro je ojačao u četvrtak prema dolaru i švicarskom franku na međunarodnim deviznim tržištima, a snažno je poskočio i prema jenu nakon uspješne aukcije španjolskih obveznica. Euro je tako nakratko dosegnuo najvišu razinu u danu od 1,3378 dolara, da bi se potom stabilizirao na 1,3338 dolara, što znači da je na dobitku gotovo 0,4 posto u odnosu na zatvaranje dan ranije. Dosegnuo je i novu najvišu razinu prema franku u posljednjih 15 mjeseci od 1,24580 franaka. U takvim okolnostima jedinstvena europska valuta poskočila je i gotovo dva posto prema jenu, na 119,66 jena. I dolar je poskočio prema jenu, i to za više od 1,1 posto, te se njime trgovalo po 89,37 jena. Glavni fokus u Europi bio je na španjolskoj aukciji obveznica na kojoj se Madrid zadužio za daljnjih 4,5 milijardi eura, i to uz nižu cijenu nego na prethodnoj sličnoj aukciji. Uspješna aukcija signalizira da je među ulagačima ojačalo povjerenje u prognoze za eurozonu, trenutno pogođenu recesijom. Povjerenje u eurozonu ojačalo je nakon što je predsjednik ECB-a Mario Draghi prošli tjedan iskazao optimizam glede oporavka na financijskim tržištima. Ujedno je obećao da će poduprijeti obveznice svake posrnule članice eurozone koja je spremna provesti reforme u gospodarstvu. "Još ima prostora za jačanje tečaja eura, koji se kreće prema razini od 1,34 dolara", kazao je Arne Lohmann Rasmussen, čelnik odjela valutne analize u banci Danske. Očekuje da će euro u idućih tri do šest mjeseci dosegnuti 1,37 dolara.