FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

Autor: ggoj
ZAGREB, 27. prosinca 2012. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

LJUBLJANA - Ponovno oživljeni projekt LNG terminala u Omišlju na Krku mogao bi ojačati poziciju Slovenije u strateškoj igri čiji je cilj smanjivanje ovisnosti država u srednjoj Europi o ruskom plinu, iako se sama Slovenija nalazi na trasi budućeg Gazpromovog plinovoda Južni tok, piše u četvrtak ljubljanski dnevni list "Dnevnik" u poslovnom prilogu. 700 milijuna eura "težak" LNG terminal na Krku, zajedno sa LNG terminalom u Swinoujscieu (Poljska) koji financira Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD), predstavlja osnovicu za uspostavu mreže plinovoda između Jadranskog i Baltičkog mora kojom bi države Višegradske skupine (Poljska, Češka, Slovačka i Mađarska) barem djelomice smanjile svoju ovisnost o ruskom plinu, "a posljedično i političkom utjecaju najveće države na svijetu", navodi list. Prema "Dnevniku", projekt LNG terminala na Krku doživio je veliko ubrzanje u realizaciji upravo zato jer znači svojevrsnu protutežu Južnom toku čija je gradnja nedavno krenula. "To pak nije u interesu Rusije i zato ne iznenađuju informacije da LNG u Omišlju ima priličnu potporu u europskim, ali i američkim diplomatskim krugovima", navodi list.

PARIZ - Francuski ministar financija Pierre Moscovici u četvrtak je ustvrdio da je dužnost njegove zemlje da preokrene višegodišnji trend manjkova u državnom proračunu. "U proteklih 30 godina Francuska nije mogla usvojiti uravnoteženi državni proračun. Državni je dug u 2011. narastao na neprihvatljivo visokih 1.700 milijardi eura. Naša je dužnost da to promijenimo", napisao je Moscovici u kolumni njemačkog poslovnog dnevnika Handelsblatt. Francuska namjerava u idućoj godini smanjiti proračunski manjak na tri posto bruto domaćeg proizvoda (BDP) u skladu s gornjom granicom koju je propisala EU, a od 2014. će početi smanjivati i dug, kazao je ministar. "To je ambiciozan plan i namjeravamo ga provesti bez pribjegavanja staromodnoj proračunskoj politici povećanja poreza i potrošnje. U idućih pet godina bit će više rezova u državnoj potrošnji nego povećanja poreza i to će donijeti uštede od 60 milijardi eura", kazao je Moscovici. Međunarodni monetarni fond (MMF) prošli je tjedan upozorio Francusku na i dalje krhke izglede za njezin gospodarski rast, a prognozira joj da vjerojatno neće ispuniti zacrtano smanjenjenje proračunskog manjka na tri posto BDP-a u 2013.

BUDIMPEŠTA - Mađarska je usvojila amandman na Ustav kojim je zabranila strancima kupnju poljoprivrednog zemljišta, ocijenivši tu odluku "povijesnom" iako bi ona mogla izazvati sukob s Europskom unijom. Stranci ne smiju kupovati poljoprivedno zemljište u Mađarskoj po privremenoj odredbi Ugovora o pristupanju Mađarske Europskoj uniji iz 2003. No ta mjera trebala je po prvim planovima isteći 2011., a produljena je do kraja travnja 2014. Mađarski zastupnici odluku su usvojili 17. prosinca. "Ustav će čuvati mađarsku zemlju kao nacionalno blago, naše zajedničko nasljeđe i temelj za život i štititi je od domaćih i stranih špekulanata", priopćilo je mađarsko ministarstvo ruralnog razvoja, dodajući da je riječ o "povijesnoj odluci" i "početku nove ere za poljoprivredu".

BERLIN - Njemački ministar financija Wolfgang Schaeuble upozorio je Britaniju da ne "ucjenjuje" europske partnere kako bi izborila povrat ovlasti iz Bruxellesa. "Želimo zadržati Veliku Britaniju u Europskoj uniji a ne je tjerati van", rekao je Schaeuble za Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. "Ali želim također reći da to ne znači da nas se može ucjenjivati." Upitan je li rasprava koja se u Britaniji vodi o mogućem referendumu o budućnosti zemlje u EU-u "opasna", Schaeuble je odgovorio da Unija mora uputiti jasnu poruku ostatku svijeta. "Naši britanski prijatelji nisu opasni. No referendum bi stvorio neizvjesnost", rekao je. Istaknuo je da očekuje "više britanskog angažmana u Europi, a ne manje". Konzervativni britanski premijer David Cameron prošli je mjesec kazao da podupire britansko članstvo u EU-u, ali i da ne može prihvatiti "status quo" te da želi "novi dogovor" koji uključuje povrat nekih ovlasti. Do sada ipak nije jasno ponudio referendum "za ili protiv" EU-a unatoč snažnom pritisku svoje stranke. Britanski odnosi s EU-om eskalirali su prošli mjesec kada se Cameron usprotivio novom sedmogodišnjem proračunu EU-a, smatrajući neprihvatljivim rast rashoda u vrijeme kada su mnoge zemlje prisiljene na štednju.

TOKIO - Novi japanski ministar industrije Toshmitsu Motegi rekao je u četvrtak da će vlada pokrenuti atomske reaktore koje je neovisno povjerenstvo za nuklearnu regulaciju ocijenilo sigurnima, sukladno stajalištu premijera Shinza Abea. Motegi je također obećao da će maksimalno biti korištene obnovljive energije kao i maksimalne uštede prirodnih izvora. Reaktori će biti pokrenuti kada neovisne instance regulacije na temelju znanstvenih saznanja utvrde sigurnosno stanje, objasnio je ministar nove vlade desnog centra na konferenciji za novinare. Kada ta instance ocijene da je neki reaktor siguran, vlada će odlučiti o njegovu pokretanju i za to preuzeti odgovornosti, dodao je. U vezi nastavka gradnje reaktora, odluka će biti donesena na temelju studija o sigurnosti. Prethodna vlada lijevog centra koju je vodio Yoshihiko Noda je obznanila namjeru da ukine upotrebu nuklearne energije tijekom 2030.-ih godina, što nije u planu ove vlade. Prije objave tog stajališta Noda je dozvolio pokretanje dvaju nuklearnih reaktora, jedinih reaktora u Japanu koji su trenutačno aktivni. Od ukupno 50 reaktora u Japanu, 48 je trenutno zaustavljeno zbog dodatnih sigurnosnih ispitivanja.

LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Prvog dana trgovanja nakon božićnih blagdana, na europskim burzama danas je uglavnom mirno, a oči ulagača uprte u nastavak pregovora o izbjegavanju fiskalne krize u SAD-u. Londonski FTSE porastao je do podneva 0,22 posto na 5.967 bodova, a pariški CAC 0,29 posto, na 3.672 boda, dok je frankfurtski DAX oslabio 0,15 posto i iznosi 7.661 bod. "Još postoji nada da će u zadnji tren biti postignut dogovor o američkom proračunu, inače u siječnju možemo očekivati negativnu korekciju tržišta. Investitori su u cijene dionica već uračunali postizanje dogovora. Bez njega, tržište ne može ostati na ovim razinama", kazao je jedan pariški broker. Veliki rast poreza u SAD-u i smanjenje državne potrošnje, poznato kao "fiskalna litica", stupit će na snagu 1. siječnja ako Bijela kuća, Senat pod kontrolom demokrata i Predstavnički dom pod kontrolom republikanaca, ne postignu dogovor o proračunu i tile izbjegnu naglo usporavanje gospodarske aktivnosti. Rudarske kompanije bile su danas na dobitku, poduprte kineskim gospodarskim rastom. Najveća gubitnica je bila dionica španjolske banke Bankia, čija je cijena pala 12,5 posto zbog straha od daljnjih gubitaka za dioničare nakon što je državni Fond za dokapitalizaciju banaka (FROB) objavio da ta banka ima financijske gubitke od 4,2 milijarde eura.

ZAGREB - Cijene barela sirove nafte pale su na londonskom tržištu ispod razine od 111 dolara dok ulagači nervozno prate pregovore o američkom proračunu, strahujući od 'fiskalne litice'. Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte pala 37 centi, na 110,7 dolara, nakon što je prethodnog trgovinskog dana porasla za dva posto. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po gotovo nepromijenjenoj cijeni od 91,08 dolara, nakon najviše razine u zadnjih devet tjedana u srijedu. Američki predsjednik Barack Obama skratio je svoj božićni odmor kako bi dogovorima s republikancima u Kongresu pokušao izbjeći takozvanu 'fiskalnu liticu', 600 milijardi dolara vrijedno povećanje poreza i smanjenja javne potrošnje, koji bi od sljedećeg tjedna moglo automatski stupiti na snagu ne postigne li se dogovor o proračunu. Ekonomisti drže da će dogovor vjerojatno uključivati velike rezove u državnom proračunu i smanjenje osobne potrošnje, pa se očekuje pad potražnje na najvećem svjetskom tržištu nafte. No svaki dogovor o proračunu smatraju boljim od nikakvog. "I dok tržišta osciliraju od optimizma do pesimizma, preko mogućnosti kompromisa, očekujemo da će dogovor doći u posljednjem trenutku, s puno odluka odgođenih za sljedeću godinu i s paketom štednje od oko 2 posto BDP-a," navode analitičari Bank of America-Merril Lynch.

TOKIO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, no trguje se oprezno jer se čeka nastavak pregovora u Washingtonu o proračunu, dok je tečaj jena prema dolaru pao na najnižu razinu u 21 mjesec jer se očekuje drastično labavljenje monetarne politike u Japanu. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu oko 1 posto, dok su cijene dionica u šangaju, Singapuru, Južnoj Koreji, Australiji i Hong Kongu ojačale između 0,1 i 0,4 posto. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u plusu 0,3 posto. Predsjednik SAD-a Brack Obama skratio je svoj odmor za božićne blagdane, pa će se u četvrtak vratiti u Washington kako bi nastavio razgovore o proračunu. Azijski ulagači nadaju se da će se do kraja godine postići sporazum kojim bi se izbjeglo automatsko rezanje rashoda i povećanje poreza početkom iduće godine, a koje bi američko gospodarstvo moglo uvesti u recesiju. Stoga su cijene dionica na azijskim burzama jutros blago porasle. Na valutnim je, pak, tržištima japanski jen pod pritiskom. Jutros je tečaj dolara skočio na 85,84 jena, najvišu razinu od rujna 2010.

NEW YORK - Na Wall Streetu su u srijedu burzovni indeksi pali, treći dan zaredom, a pod najvećim je pritiskom bio trgovački sektor jer je u predblagdanskoj sezoni potrošnje prodaja porasla manje nego lani. Dow Jones indeks oslabio je 24 boda, ili 0,19 posto, na 13.114 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,48 posto, na 1.419 bodova, a Nasdaq indeks 0,74 posto, na 2.990 bodova. Obujam trgovanja bio je vrlo mršav. Na Wall Streetu, Nasdaqu i NYSE MKT-u, vlasnika su zamijenile samo 4 milijarde dionica, znatno ispod prosječnog dnevnog obujma u ovoj godini od 6,5 milijardi. Mnogi su ulagači i dalje odsutni zbog blagdana, dok se na najvažnijim europskim burzama jučer nije ni radilo. Pod najvećim su pritiskom dionice trgovačkih lanaca, nakon što su podaci tvrtke MasterCard Advisors SpendingPulse pokazali da je u sezoni predblagdanske potrošnje od 28. listopada do 24. prosinca prodaja porasla 0,7 posto, manje od lanjskih 2 posto. Zbog toga je Morgan Stanleyev indeks trgovačkog sektora potonuo 1,8 posto. U protekla tri trgovinska dana S&P 500 indeks skliznuo je 1,5 posto, što je njegov najveći trodnevni gubitak od polovice studenoga.

(Hina) xggoj ymkuz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙