Eurom se oko podneva trgovalo po 1,2231 dolara, što znači da je plusu oko 0,43 posto u odnosu na jučer.
Jedinstvena europska valuta prema jenu se stabilizirala na 95,46 jena, no i dalje je nedaleko najniže razine u 11 i pol godina od 94,12 jena, na koju se spustila prošli mjesec.
Tečaj dolara prema jenu ostao je, pak, nepromijenjen u odnosu na dan ranije, na oko 78,22 jena.
Ponovno pokretanje ECB-ovog programa kupovine državnih obveznica na sekundarnom tržištu, kojemu su se ulagači nadali, dovelo bi do sniženja visokih troškova zaduživanja Italije i Španjolske. No tržišta je razočaralo što ECB zasad ne misli poduzimati nove mjere, što bi moglo idućih dana spustiti tečaj eura ispod nedavno zabilježene najniže razine u dvije godine od 1,2050 dolara, smatraju analitičari.
Ujedno napominju i da će daljnje kretanje tečaja eura u dobroj mjeri ovisiti o najnovijem izvješću o zaposlenosti u SAD-u. Niske brojke ojačat će špekulacije da bi američka središnja banka Fed mogla odlučiti ublažiti monetarnu politiku i time pogoditi dolar, dok bi snažniji podaci mogli dati poticaja dolaru a pritisnuti tečaj eura.
Euro je već izbrisao većinu dobitaka koje je ostvario nakon što je prošlotjedna izjava predsjednika ECB-a Marija Draghija da će učiniti sve za spas eura potaknula špekulacije o odlučnim novim bančinim mjerama za suzbijanje dužničke krize.
"Tečaj eura ide silaznom putanjom, oko toga nema nikakvih dvojbi. Ulagači vjerojatno čekaju američko izvješće o zaposlenosti. Dobre brojke mogle bi spustiti tečaj eura prema 1,2040 dolara", kazao je Geoff Kendrick, valutni strateg u banci Nomura. "ECB-ova odluka bila je loša za euro i on će nastaviti slabjeti. Prije nego se poduzmu nove mjere, mogu se očekivati daljnje teškoće".