Autor: sbil
ZAGREB, 16. srpnja 2012. (Hina) - Pregled važnijih sportskih događaja do 12,30 sati.

UMAG

Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić osvojio je ATP turnir u Umagu, pobijedivši u današnjem finalu Španjolca Marcela Granollersa sa 6-4, 6-2.

U meču koji je trajao sat i 31 minutu Granollers je dominirao do polovice prvog seta, kada je vodio 4-2, a onda je Čilić nanizao devet gemova zaredom, dobio je set 6-4 i poveo sa 5-0. Na kraju uz manje probleme dovršio meč i osvojio turnir.

Čiliću je ovo bilo treće finale ove godine, izgubio je u Muenchenu, a slavio je u Queen's Clubu i Umagu. Također, ovo mu je osmi osvojeni turnir u karijeri, i prvi na zemljanoj podlozi.

Ujedno, Čilić je postao tek drugi hrvatski igrač koji je osvojio ATP turnir u Umagu, dosada je to uspjelo samo Goranu Prpiću 1990. godine.

Finale turnira u Umagu gledao je i hrvatski predsjednik Ivo Josipović, te brojni uglednici iz političkog i gospodarskog života.

UMAG

"Bio je ovo poseban tjedan za mene, posebice nakon prošlogodišnjeg poraza u finalu, i zato ovaj pehar ide na posebno mjesto u mojoj kolekciji. Granollers je vrlo pametan igrač i kada sam pronašao prava rješenja, pobjeda više nije bila upitna. Dobio sam šampanjac, pa se to mora proslaviti, a sljedeći tjedam me čeka turnir u Hamburgu. Što se tiče OI u Londonu, nadam se da ću biti u igri za medalju, ipak zadnjih mjesec i pol dana igram u odličnoj formi. Organizacija je bila vrhunaska i još jednom se pokazalo zašto igrači vole dolaziti u Umag. Hvala svima na podršci i vidimo se sljedeće godine", izjavio je Čilić nakon meča.

Pobjednički pehar Čiliću je uručio hrvatski predsjednik Ivo Josipović. Finale turnira u Umagu gledali su i drugi uglednici iz političkog i gospodarskog života.

Najbolji hrvatski tenisač Matin Čilić unatoč pobjedi na turniru u Umagu nije napredovao na najnovijoj ATP ljestvici i kao i prošli tjedan je na 15. mjestu. Ivo Karlović je pao za jedno mjesto i sada je 57. tenisač svijeta, Ivan Dodig je pao tri mjesta i sada se nalazi na 100. mjestu, a Antonio Veić je pao za četiri mjesta i trenutačno je 135. tenisač svijeta. Najveći skok napravio je Nikola Mektić, od čak 40 mjesta, i sada je 262. tenisač svijeta.

Na vrhu ljestvice nema promjene. Prvi je Švicarac Roger Federer koji je tako postao rekorder i postao tenisač s najviše tjedana provednih na toj poziciji, čak 287. Tako je srušio dosadašnjeg rekordera Amerikanca Petea Samprasa koji je na vrhu ATP ljestvice proveo 286 tjedana.

Drugi je srpski tenisač Novak Đoković, a treći Španjolac Rafael Nadal.

Petra Martić je i ovaj tjedan najbolje plasirana hrvatska tenisačica na najnovijoj WTA ljestvici na 51. mjestu što je u odnosu na prošli tjedna pad od tri mjesta.

Mirjana Lučić je također ubilježila pad od dva mjesta i sada je 98., dok je Tereza Mrdeža napredovala sedam mjesta, sa 194. na 187. Ajla Tomljanović je pala četiri mjesta na 234. poziciju, a Donna Vekić tri mjesta, sa 232. na 235.

Vrh ljestvice je ostao nepromijenjen. Prvo mjesto drži Bjeloruskinja Victoria Azarenka, druga je Poljakinja Agnieszka Radwanska, a treća je Ruskinja Marija Šarapova.

STANFORD

Američka tenisačica Serena Williams, koja je prošli tjedan osvojila svoj peti naslov u Wimbledon, nastavila je sjajan niz i ovu nedjelju obranivši naslov na WTA turniru u Stanfordu (Californie) nakon što je u finalu pobijedila sunarodnjakinju dvadesetogodišnju Coco Vandeweghe rezultatom 7-5, 6-3.

Favoritkinja Serena Williams u prvom je setu imala problema sa Vandeweghe, koja je na WTA ljestvici 120. tenisačica svijeta. Zahvaljujući dobrom servisu Vandeweghe je vodila 5-3 nakon 30 minuta igre, ali je Serena Williams ipak uspjela sačuvati set loptu i doći do rezultata 5-4.

Izjednačivši na 5-5, Williams je zahvaljujući iskustvu i jakom servisu dobila prvi set 7-5 da bi u drugom potpuno preuzela kontrolu.

Vandeweghe se plasirala u prvo finale na WTA turniru pobijedivši Belgijanku Yaninu Wickmayer, petu nositeljicu u tri seta 6-2, 3-6, 6-2.

Ovo je za Serenu Williams 43 osvojeni WTA turnir u karijeri.

PARDUBICE

U petom kolu Ekipnog prvenstva Europe za šahiste do 18 godina reprezentacija Hrvatske pretrpjela je treći poraz i tako izgubila realne izglede za visok plasman.

Naši juniori poraženi su od prvog favorita Poljske sa 3:1 nakon što su Matija Ostović i Jurica Srbiš izgubili od mnogo jačih suparnika. Božidar Iveković i Janko Havaš osvojili su po pola boda.