ZAGREB, 27. svibnja 2012. (Hina) - Pregled sportskih događaja do 12,30 sati:

ZAGREB - Košarkaši Cibone slavili su u svojoj dvorani u prvoj utakmici finala hrvatskog prvenstva protiv Cedevite s 84:77 (39:35) i u seriji na tri pobjede poveli s 1:0. Cibona je stigla i do 17. uzastopne pobjede u Ligi za prvaka u kojoj ostaje neporažena i nakon prve utakmice finala. Cibona je gotovo stalno bila u vodstvu i nije dopustila neizvjesnu završnicu. Kod Cibone su najučinkovitiji bili Kus (18), El-Amin (14), Rudež (13), Suton (12) i Marčinković (12), a kod Cedevite Bilan (20), Draper (14) i Car (12). Druga utakmica igra se 29. svibnja, a domaćin je Cedevita.

ZAGREB - Irci i Španjolci, protivnici hrvatske nogometne reprezentacije na EURU, ubilježili su pobjede u pripremnim dvobojima, dok je senzacionalno odjeknuo poraz Njemačke (3:5) kod Švicarske. Nogometaši Irske slavili su u prvom pripremnom susretu za EURO u Dublinu protiv selekcije BiH s 1:0 pogotkom Shanea Longa (78). Irci su prvi protivnici Hrvatske na EURU, a u Dublinu su stigli do zaslužene pobjede, iako nisu briljirali protiv BiH. Jedini zgoditak postigao je napadač WBA Long nakon ubačaja najboljeg pojedinca dvoboja Aidena McGaedya, koji je početkom prvog dijela pogodio vratnicu. Iako ozlijeđen, od prve minute je za Irsku nastupio kapetan i najbolji strijelac Robbie Keane. U susretu odigranom u švicarskom St. Gallenu Španjolska je slavila protiv Srbije s 2:0 pogocima Adriana Lopeza (64) i Cazorle (75-pen). Španjolci su Srbe nadigrali tek u drugom dijelu, prvi zgoditak je nakon prodora Jesusa Navasa postigao Adrian Lopez, a na njemu je u 74. minuti Ivanović skrivio kazneni udarac, koji je Cazorla pretvorio u 2:0. Za europske i svjetske prvake nisu igrali nogometaši iz Barcelone, Athletica i Chelsea, a bila je to i prva utakmica Siniše Mihajlovića na klupi Srbije. Španjolska je protivnik Hrvatskoj na EURU, a Srbija u kvalifikacijama za SP 2014. Njemačka nogometna reprezentacija doživjela je u Baselu jedan od najtežih poraza izgubivši u pripremnom susretu od Švicarske s čak 5:3.Junak dvoboja bio je Švicarac Derdiyok s tri pogotka (21, 23, 50), a ostale su zabili Lichtsteiner (67) i Mehmedi (77), dok su strijelci za Nijemce bili Hummels (45), Schürrle (64), Reus (72). Nijemci su ipak igrali oslabljeni bez osmorice igrača Bayerna, te su bili očigledno umorni od teških priprema. Nogometaši Bugarske priredili su najveće iznenađenje pripremnih utakmica u subotu svladavši u Amsterdamu Nizozemsku s 2:1. Bugari su do pobjede nad svjetskim doprvacima došli pogotkom Micanskog u trećoj minute sudačke nadoknade. Englezi su pogotkom Ashleya Younga već u 9. minuti u Oslu pobijedili Norvešku, s kojom će Hrvatska u sljedeću subotu odigrati zadnju test-utakmicu uoči EURA.

ZAGREB - Rezultati prijateljskih nogometnih utakmica:

Danska - Brazil 1:3 (Bendtner 71/ Hulk 8, 40, Zimling 13-ag)

Irska - BiH 1:0 (Shane Long 78)

Poljska - Slovačka 1:0 (Damien Perquis 30)

Švicarska - Njemačka 5:3 (Derdiyok 21, 23, 50, Lichtsteiner 67, Admir Mehmedi 77/ Hummels 45, Schürrle 64, Reus 72)

Španjolska - Srbija 2:0 (Adrian 64, Santiago Cazorla 74-11m)

Portugal - Makedonija 0:0

Nizozemska - Bugarska 1:2 (Van Persie 45//Popov 50-pen, Micanski 90)

Češka - Izrael 2:1 (Baroš 17, Lafata 90//Scheckter 45)

Grčka - Slovenija 1:1 (Torosidis 9//Kurtić 89)

Turska - Finska 2:3 (Yilmaz 21, 54//R. Eremenko 19, Pukki 73, Hetemaj 90)

Norveška - Engleska 0:1 (Young 9)

SAD - Škotska 5:1 (Donovan 3, 60, 65, Bradley 11, Jermaine Jones 70/ Cameron 15-ag)

ZAGREB - Na 12. međunarodnom atletskom mitingu u Slovenskoj Bistrici hrvatski atletičar u skoku u dalj Marko Prugovečki pobijedio je s daljinom od točno 8 m i tako ostvario normu (7.95m) za Europsko atletsko prvenstvo i približio se B Olimpijskoj normi na samo 10 cm. Drugo mjesto u dalju zauzeo je Ivan Pucelj sa skokom od 7.88 m a treći je također bio hrvatski atletičar Dino Pervan s daljinom od 7.79 m. U bacanju kladiva Andras Haklits osvojio je drugo mjesto s hicem od 73.75 m, a pobjedio je mađar Krisztian Pars s 79.18 m, dok je tek treće mjesto zauzeo slovenski rekorder Primož Kozmus s hicem od 73.60 m. U ženskoj konkurenciji u disciplini 100m prepone Ivana Lončarek zauzela je drugo mjesto s rezultatom 13.41 što je samo 6 stotinki od norme(13.35) za Europsko atletsko prvenstvo. U disciplini 400m Anita Banović zauzela je drugo mjesto s rezultatom 54.55 sekundi.

BOSTON - U odlučujućoj, sedmoj utakmici košarkaši Boston Celticsa su na domaćem terenu svladali Philadelphia 76erse sa 85:75, te su se sa 4:3 u pobjedama plasirali u finale Istočne konferencije NBA lige gdje ih čeka Miami Heat predvođen LeBronom Jamesom. Bila je to izjednačena utakmica, a dvije minute prije kraja Boston se odvojio na deset razlike (78-68), i nakon toga Sixersi više nisu imali snage za preokret. Junak Bostona bio je "playmaker" Rajon Rondo, koji je upisao 18 koševa, 10 skokova i 10 asistencija, a Kevin Garnett je dodao 18 poena i 13 skokova. Kod Philadelphije Andre Iguodala ubacio je 18 poena, a Elton Brand i Jrue Holiday po 15 koševa. Prošle sezone Miami je u drugom krugu doigravanja izbacio Boston sa 4:1 u pobjedama. "Prošla sezona je odavno zaboravljena, ove godine mi smo potpuno drugačija ekipa i vjerujemo da možemo dobiti Miami. Ako smo došli do konferencijskog finala, onda sam siguran da možemo otići do kraja. Idemo završiti posao", kazao je Rondo. U finalu Zapada igraju San Antonio i Oklahoma City.