POREČ - Stotinjak dužnosnika SDP-a, članova Vlade i Sabora iz redova te stranke, koji su se jučer okupili u porečkom hotelu "Diamant", nastavili su danas raspravu o mjerama za ubrzanje reformi u državi, ali i o boljoj koordinaciji između Vlade i Kluba zastupnika. "Raspravljamo o boljoj koordinaciji Vlade i Kluba zastupnika jer smo nakon dva mjeseca rada u Vladi odlučili razgovarati o međusobnoj komunikaciji odnosno o tome što treba popraviti u tim odnosima, što nije funkcioniralo u protekla dva mjeseca", rekla je potpredsjednica SDP-a i Vlade te ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić. Na pitanje novinara što nije valjalo u protekla dva mjeseca Opačić je naglasila kako je komunikacija zapravo ono na čemu treba raditi. "Nama je ta komunikacija s članovima parlamenta važna jer oni odlučuju i raspravljaju o predloženim projektima i zakonima koje onda moraju zastupati i braniti u parlamentu", kazala je Opačić.
"Vlada je u protekla dva mjeseca puno učinila" rekla je, "pa je tako donijela proračun prije roka te usvojila niz zakona koji su prvenstveno išli u smjeru pomoći hrvatskom gospodarstvu". "Mislim da smo donijeli veliki broj ključnih zakona i zato ispada da je najviše pozornosti bilo posvećeno ministarstvu gospodarstva i financija", rekla je Opačić. Dodala je kako se upravo u tim ministarstvima "trebao napraviti žešći korak kako bi gospodarstvo moglo dalje". Također je rekla kako ova Vlada želi uspostaviti "poštenu i transparentnu politiku prema građanima".
ZAGREB - Prvi potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Radimir Čačić danas je, komentirajući na upit novinara izjavu američkog veleposlanika Jamesa Foleya da u Hrvatskoj nije dobra ulagačka klima, rekao kako je Foley potpuno u pravu te da nije rekao ništa novo što već ne znaju i svi drugi koji su ikad u Hrvatskoj bili u poduzetništvu ili investirali. Upitan što se može učiniti, Čačić je novinarima uoči početka Izborne skupštine mladih HNS-a odgovorio da je poduzet već cijeli spektar mjera. U vezi s pozivom britanske Barclays banke svojim ulagačima da prodaju hrvatske obveznice jer se očekuje pad kreditnog rejtinga, kako je danas prenio "Novi list", Čačić je odgovorio da je ta banka u nedavnoj prošlosti imala velikih problema pa da vjerojatno "puše i na hladno". Nije ona ta koja određuje rejting, ali svim zemljama u Europi rejting je pao a Hrvatskoj još uvijek nije, podsjetio je Čačić. Napomenuo je da je agencija Fitch Ratings ostavila prostora da provjeri jesu li aktivnosti koje hrvatska Vlada provodi i koje je najavila dovoljno snažne da zadrže rejting. Na upit kako država misli stati na kraj neisplati plaća, Čačić je odgovorio da je teško očekivati isplatu plaća kad nema posla. "Idemo s ogromnim investicijskim planom i najvažniji je cilj zaposliti Hrvatsku", zaključio je prvi potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Radimir Čačić.
PAKRAC - Otkrivanjem spomen-ploče te Mimohodom pobjednika danas je završeno obilježavanje dvadeset i prve obljetnice početka Domovinskog rata u Republici Hrvatskoj. Pobunjeni Srbi u noći s 1. na 2. ožujka 1991. godine napali su policijsku postaju Pakrac, a brzom intervencijom specijalnih postrojbi iz Rakitja, Lučkog i Bjelovara, policijska postaja Pakrac je oslobođena, a pobunjenici protjerani izvan grada. Nevenka Benić, pomoćnica i izaslanica ministra branitelja, istaknula je kako je "napad na policijsku postaju Pakrac naznačio početak otvorene agresije na Hrvatsku i nagovještaj kako put do samostalnosti Hrvatske neće biti lak". Tih događaja u nazočnosti sudionika akcije prisjetili su se i gradonačelnik Pakraca Davor Huška, brigadir Zdravko Andabak i general Marko Lukić. Spomen-ploču pred policijskom postajom Pakrac otkrio je mladi policajac Krunoslav Želimorski .
SPLIT - Vodstvo HSP-a osudilo je nedavno uhićenje petorice hrvatskih vojnika osumnjičenih za ratni zločin počinjen u Medačkom džepu 1993., te je zamjerilo što se ne uhićuje pripadnike srpskih snaga koje su počinile većinu ratnih zločina u Hrvatskoj. "Kontinuirano se uhićuje i progoni hrvatske branitelje, najnoviji je slučaj uhićenje onih koji su optuženi za različite prekomjerne obrane u akciji Medački džep, a potpuno su amnestirani i zaštićeni oni koji su počinili 90 posto svih zločina u Domovinskom ratu", rekao je danas na konferenciji za novinare predsjednik HSP-a Daniel Srb. Srb drži da je za takvo stanje odgovorna hrvatska politika jer govori da je uhićenje hrvatskih branitelja osumnjičenih za ratne zločine u Medačkom džepu proces koji je Haaški sud prepustio Hrvatskoj, ali ne govori o tomu da je Hrvatska prikupila dokumentaciju o najtežim zločinima u Vukovaru, Škabrnji i drugim mjestima u Hrvatskoj gdje su počinjeni stravični zločini. "I ta je dokumentacija predana Haaškom sudu koji je ocijenio da postoji osnova za podizanje optužbe ali ih nije nikad podigao te je istovremeno onemogućio Hrvatsku da podigne optužbe", istaknuo je Srb. Po Srbovom tumačenju hrvatska politika nije pogrešna samo prema Domovinskom ratu nego i prema posljednjem dobivanju statusa kandidata Srbije za ulazak u Europsku uniju (EU). "Status Srbije kao kandidata za ulazak u EU je rezultat hrvatskih pregovora o ulasku u EU koji su pokazali da je Hrvatska svojim ulaskom otvorila vrata Srbiji koja taj proces prolazi nekritički", kazao je Srb.
ZAGREB - Na Trgu bana Josipa Jelačića održan je svečani mimohod i postrojavanje više od 1000 pripadnika postrojbi Civilne zaštite, u organizaciji Ureda za upravljanje u hitnim situacijama Grada Zagreba i Državne uprave za zaštitu i spašavanje (DUZS). Pročelnik gradskog Ureda za upravljanje u hitnim situacijama Pavle Kalinić poručio im je da su oni u slučaju potrebe prvi na terenu i bit će oni koji će raditi zajedno s Uredom i žurnim službama Grada kako bi zajedničkim snagama što prije vratili normalan život u Zagreb. "Danas na ovoj smotri sa zadovoljstvom mogu konstatirati da smo zajedničkim naporima i radom, unatoč svim problemima koje smo imali u nepune tri godine koliko se bavimo sustavom Civilne zaštite, uspjeli formirati bazu sustava na terenu - a to ste upravo vi", naglasio je Kalinić. Zagreb trenutno ima malo manje od 4400 pripadnika civilne zaštite, a u idućih pet do deset godina nadamo se da ćemo ih imati 30.000, rekao je Kalinić. Zapovjednik Civilne zaštite RH Stjepan Huzjak istaknuo je kako smo svjedoci, pogotovo u posljednje vrijeme izuzetno velikih nesreća i katastrofa koje se događaju širom svijeta pa i u regiji te da moramo biti svjesni da se to može dogoditi i na ovim područjima. "Naša je obaveza da se za to pripremamo, da budemo spremni, da budemo uzdanica i sigurnost za sve naše građane kada im bude potrebna pomoć", istaknuo je. Na Trgu bana Josipa Jelačića, u šatorima kraj Manduševca, održana je i prezentacija sustava zaštite i spašavanja (opreme i sredstava).