ZAGREB - Ina je danas izvijestila da je zbog tehničkih poteškoća na plinskim poljima na sjevernom Jadranu privremeno smanjena proizvodnja plina, da je do uspostave redovite proizvodnje s tih polja Inina tvrtka Prirodni plin u dogovoru s velikim industrijskim potrošačima smanjila isporuke HEP-u, Rafineriji nafte Rijeka i Petrokemiji. To je učinjeno kako bi se osigurala nesmetana opskrba zaštićenih kupaca kao što su kućanstva, bolnice, škole, vrtići i ostale javne ustanove koje će imati dovoljne količine plina, ističu iz Ine i poručuju da Prirodni plin poduzima sve potrebne korake kako bi normalizirao opskrbu, uključujući daljnji uvoz dodatnih količina plina s tržišta. "S obzirom na ekstremne vremenske uvjete u Hrvatskoj, došlo je do pada napajanja energijom INAgip-ovih platformi IKA A kao i s njom povezanih platformi. Uslijed toga šest od ukupno 16 proizvodnih platformi na sjevernom Jadranu privremeno nije u mogućnosti proizvoditi plin", navodi se u priopćenju. Proizvodnja sa sjevernog Jadrana trenutno je smanjena sa 3,3 milijuna prostornih metara na dan na 1,3 milijuna kubika na dan. Talijanski Eni nastavio je s uobičajenim isporučivanjem plina Hrvatskoj u skladu s potpisanim trogodišnjim ugovorom o opskrbi. Pored toga, Prirodni plin poduzima sve potrebne korake kako bi normalizirao opskrbu, uključujući daljnji uvoz dodatnih količina plina s tržišta. Poslijepodne se, kako se doznaje u Ini, uspio riješiti dodatni uvoz. Riječ je o dodatnom uvozu iz mađarskih izvora, pa će od postupno biti ukinute redukcije velikim potrošačima, kažu u Ini.
ZAGREB - U Hrvatskoj je jučer ostvaren povijesni dnevni rekord potrošnje električne energije, dnevna potrošnja iznosila je 63.374 megavatsati (MWh), a u 19. satu zabilježeno je maksimalno vršno opterećenje od 3.193 megavata (MW), objavili su danas iz Hrvatske elektroprivrede (HEP). Time su, kako dodaju, premašeni rekordi ostvareni 16. prosinca 2010. kada je dnevna potrošnja bila 62.370 MWh, a maksimalno vršno opterećenje 3.118 MW. U HEP-u su danas potvrdili da su im, nakon smanjenja proizvodnje plina na poljima u sjevernom Jadranu, smanjene isporuke plina, ali i istaknuli da to ne utječe na HEP-ovu proizvodnju. Proizvodnja u termoelektranama prilagođena je drugim energentima, odnosno loživom ulju kao pogonskom gorivu, kažu u HEP-u. Dok je hrvatski elektroenergetski sustav stabilan, snježne nepogode oštećuju prijenosnu i distribucijsku mrežu tako da je uskraćena opskrba električnom energijom u pojedinim dijelovima Hrvatske, izvijestili su iz HEP-a ističući da zbog vremenskih prilika izvanredno stanje za radnike HEP-a na terenu ostaje i dalje.
ZAGREB - Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina izjavio je danas kako se maksimalno radi na proračunu, kako će se zaštititi ono što se može zaštititi i kako tako drastičnih rezova za poljoprivredu koji se spominju u medijima neće biti, a više o tome znat će se u četvrtak na sjednici Vlade. "Napravit ćemo maksimalno i radimo danonoćno na proračunu, zaštitit ćemo sve ono što možemo zaštititi i tako drastičnih rezova kako se pojavljuju u medijima neće biti", rekao je Jakovina odgovarajući na pitanja novinara nakon sastanka s predstavnicima prehrambene industrije u Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK). Najavljeno je ukupno smanjenje državnog proračuna od 4,6 milijardi kuna i nije logično očekivati da će poljoprivreda biti pošteđena, kazao je ministar. No isto tako treba znati da je sustav poticaja cijelo vrijeme do sada bio nešto što nije najtransparentnije i najkvalitetnije vođeno. U prošloj godini nije isplaćeno, osim dijela za mlijeko, ništa vezano za poticaje za 2011., kazao je navodeći da su isplaćene obaveze iz 2009. i 2010. i prethodnih godina, a čak su ostale obaveze za kapitalna ulaganja.
ZAGREB- Program potpore hrvatskoj prehrambenoj industriji kako bi se očuvala njena konkurentnost ulaskom Hrvatske u EU bit će pripremljen u idućih desetak dana i bit će predočen resornom ministarstvu poljoprivrede i ostalim nadležnim institucijama, najavljeno je nakon današnjeg sastanka predstavnika prehrambene industrije s predstavnicima Vlade i HGK. Hrvatska prehrambena industrija je moderna i tehnološki napredna industrija, konkurentna sličnim europskim industrijama. No, ulazak u EU i napuštanje režima CEFTA-e traži određene prilagodbe, one se događaju unutar samih tvrtki sve ove godine, ali jedan dio je i u sferi odgovornosti ekonomske politike, izjavio je nakon sastanka predsjednik HGK Nadan Vidošević. Koliko je to važno potkrijepio je podatkom da bi u slučaju da se ništa po tom pitanju ne napravi Hrvatska već u prvoj godini članstva imala izravne negativne posljedice samo u odnosima s BiH veće od 100 milijuna eura. Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina kazao je kako je postignuto suglasje oko toga što je prioritet - zadržavanje koncesija koje Hrvatska trenutno ima u odnosu na CEFTA-u. Član Uprava Atlantic grupe Neven Vranković kazao je kako je većina hrvatskih kompanija u mogućnosti organizirati proizvodnju izvan Hrvatske, ali želja im je da izlazak iz CEFTA-e ne bude motiv za izmještanje njihovih proizvodnih pogona iz Hrvatske.
ZAGREB - Telekom operater Tele2 Hrvatska prošle je godine ostvario 1,07 milijardi kuna poslovnih prihoda ili 4,6 posto više nego 2010., dok mu je EBITDA ili operativna dobit prvi put od početka rada u Hrvatskoj na godišnjoj razini pozitivna i iznosi 65 milijuna kuna, za razliku od 2010. u kojoj je EBITDA bila negativnih 15 milijuna kuna, izvijestili su danas iz Tele2 Hrvatska. Poslovni rezultati Tele2 Hrvatska za cijelu prošlu godinu i njezin zadnji, četvrti kvartal objavljeni su danas u Stockholmu u sklopu rezultata matične grupacije Tele2 AB. Iako su na godišnjoj razini imali porast, u četvrtom kvartalu prošle godine Tele2 Hrvatska je s 263 milijuna kuna poslovnih prihoda zabilježio pad od 1,1 posto u odnosu na isto razdoblje 2010., što su objasnili "smanjenjem prihoda od terminacije poziva u mobilne mreže". Ipak, EBITDA za četvrti kvartal prošle godine zabilježio je rast na 20 milijuna kuna s 2 milijuna kuna koliko je iznosio u istom kvartalu 2010. Iz te su tvrtke izvijestili i da sada imaju ukupno 710 tisuća korisnika u Hrvatskoj.
ZAGREB - Vrijednost dioničkih indeksa danas je porasla, a s rastom za 0,19 posto Crobex je trgovanje završio na 1.759,47 bodova, dok je Crobex10 porastao za 0,76 posto, na 993,34 boda. Redovan promet Burze iznosio je 29,7 milijuna kuna, što je 19 milijuna kuna više nego jučer, no na to je najviše utjecao redovan promet državnim obveznicama koji je iznosio 19,7 milijuna kuna. Redovan promet dionicama tako je danas bio oko 10 milijuna kuna, a milijunski promet imala je samo dionica HT-a. Dionica HT-a protrgovano je za 1,7 milijuna kuna, uz rast cijene za 0,62 posto, na 239,98 kuna. Dionicom Belja ostvareno je 964,4 tisuće kuna prometa, a cijena joj je pala za 1,85 posto, na zadnjih 76,56 kuna. Promet od 870,9 tisuća kuna ostvarila je dionica VUPIK-a, uz porast cijene za 2,79 posto, na 69,69 kuna. Uz porast cijene od 0,10 posto, na 203,52 kune, dionica Petrokemije imala je 700 tisuća kuna prometa. I ostale trgovanije dionice danas uglavnom bilježe rast cijene, dionica Atlantske plovidbe rast za 3,85 posto, Podravke za 1,73 posto, redovna dionica Croatia osiguranja za 0,92 posto, Đuro Đaković Holdinga za 0,56 posto, AD Plastika za 0,44 posto, itd. S padom cijene su pak trgovanje završile dionice Ingre, za 3,61 posto, Tiska za 3,45 posto, Konzuma za 2,78 posto, Dalekovoda za 1,53 posto, itd.