FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

Autor: ggoj
ZAGREB, 24. siječnja 2012. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

LONDON/ZAGREB - Europska banka za obnovu i razvitak (EBRD) u novim je gospodarskim prognozama za regiju objavila da Hrvatskoj u ovoj godini prognozira realni rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) od jedan posto, gotovo prepolovivši raniju procjenu. U sklopu bančinih projekcija iz listopada, za Hrvatsku je u 2012. bio prognoziran rast od 1,9 posto. Za hrvatsko gospodarstvo u prošloj godini u EBRD-u sada procjenjuju da je poraslo za 0,3 posto, nasuprot ranije očekivanih 0,5 posto. U EBRD-u ocjenjuju da je hrvatsko gospodarstvo očigledno zapelo u fazi stagnacije, tako da u ovoj godini rast najvjerojatnije neće premašiti jedan posto, a postoje i izraziti rizici na daljnje slabljenje, upozoravaju. Među pozitivnim čimbenicima u EBRD-u izdvajaju potpisivanje sporazuma o pristupanju EU-u krajem prošle godine, zatim pozitivan ishoda referenduma od 22. siječnja i realne izglede pristupanja RH u puno članstvo sredinom 2013. Prognoza rasta snižena je i za regiju srednje Europe i baltičkih država, u koju EBRD svrstava Hrvatsku, koje mogu očekivati prosječan rast od 1,4 posto, nešto niži u usporedbi s 1,7 posto prognoziranih u listopadu. Ta je regija, prema sadašnjim bančinim procjenama, u 2011. ostvarila rast BDP-a od 3,4 posto. Ukazuju i na vrlo slabe realne kredite, ili čak njihov pad od kraja ljeta u većem dijelu srednje i jugoistočne Europe. Po izrazitoj slabosti ističu Hrvatsku, Estoniju, Mađarsku, Sloveniju, Bugarsku i Makedoniju.

LONDON - Eurozona bi još mogla izbjeći recesiju zahvaljujući iznenađujućem uzletu u uslužnom sektoru koji je u ovom mjesecu nadoknadio nastavljeni pad aktivnosti u proizvodnji, pokazale su u prve procjene instituta Markit. Ukupni indeks menadžera nabave u eurozoni (PMI), kojeg se smatra se dobrim pokazateljem gospodarskog rasta, skočio je u siječnju na 50,4 boda, sa 48,3 boda u prosincu. To je njegova najviša vrijednost u četiri mjeseca. "Izgleda da je indeks u listopadu dosegnuo najnižu razinu i nakon toga smo imali tri mjeseca poboljšanja. Ta tri mjeseca smatramo signalom preokreta i malo smo sigurniji", rekao je Chris Williamson, glavni ekonomist u Markitu. Zabrinjava podatak da se rast oslanja na dva velika gospodarstva, njemačko i francusko, dok ostale zemlje i dalje bilježe pad aktivnosti, ističu u Markitu. PMI za uslužni sektor porastao je u siječnju na 50,5 bodova, sa 48,8 bodova u prosincu. To znači da je prvi put od prošlogodišnjeg kolovoza premašio 50 bodova, granicu koja dijeli rast od pada aktivnosti. PMI za industrijski sektor je iznosio 48,7 bodova, nakon prosinačkih 46,9 bodova.

NEW YORK/ZAGREB - Agencija za dodjelu kreditnih rejtinga Standard & Poor's snizila je kreditne rejtinge najvećim francuskim bankama Societe Generaleu i Credit Agricoleu, temeljem nedavnog sniženja vrhunskog trostrukog A rejtinga Francuske. Bankama Societe Generale i Credit Agricole rejtinzi su sniženi na 'A', s 'A+', uz stabilnu prognozu, navodi se u priopćenju S&P-a. Rejting je snižen i Caisse des Depots et Consignations, na 'AA+', s vrhunskog rejtinga 'AAA'. Odluka agencije nije iznenadila s obzirom da je Francuska 13. siječnja izgubila trostruki 'AAA' rejting, u sklopu vala sniženja koji je zahvatio još osam zemalja članica eurozone. Samo je Njemačka u eurozoni zadržala vrhunski, trostruki A rejting. "Sniženje rejtinga navedenih banaka uslijedilo je nakon smanjenja rejtinga Francuske", kaže se u priopćenju. Od velikih francuskih banaka sniženje rejtinga izbjegla je banka BNP Paribas.

TOKIO - Japansko gospodarstvo smanjit će se u fiskalnoj 2011. za 0,4 posto, objavila je središnja banka, izmijenivši time dosadašnju procjenu u kojoj je predviđala njegov skromni rast, za 0,3 posto. Tekuća fiskalna godina 2011. završava u ožujku. U fiskalnoj 2012. Bank of Japan očekuje rast od 2,0 posto, nešto niži u usporedbi s prijašnjim predviđanjima u kojima se očekivalo povećanje za 2,2 posto. "Japanske gospodarske aktivnosti više, manje su stagnirale, uglavnom zbog usporavanja gospodarstava širom svijeta i jačanja jena", navodi se u priopćenju. U banci napominju da se još uvijek osjećaju i posljedice velike poplave u Tajlandu koja je poremetila opskrbne lance mnogih ključnih japanskih proizvođača. Procjene su izmijenjene zbog revizije podataka o BDP-u u ranijim razdobljima, kao i zbog financijskih previranja u ostatku svijeta. Japansko gospodarstvo treće je po veličini u svijetu, nakon što ga je na drugom mjestu pretekla Kina.

LONDON - Australija će se pridružiti embargu EU-a na uvoz iranske nafte, obznanio je australski ministar vanjskih poslova Kevin Rudd tijekom posjeta Londonu. "Bit ću potpuno jasan, mi ćemo u Australiji poduzeti potpuno iste mjere kakve je jučer najavila EU u Bruxellesu", rekao je Rudd nakon sastanka s britanskim ministrom vanjskih poslova Williamom Hagueom. Rudd je također rekao da je izvoz australskih proizvoda u Iran "masivno smanjen" zbog prethodnih sankcija. Europska unija je u ponedjeljak zabranila uvoz nafte iz Irana i uvela više drugih gospodarskih sankcija toj zemlji čime se pridružila Sjedinjenim Državama u novom krugu mjera koje za cilj imaju odvratiti Teheran od njegova nuklearnog programa.

ZAGREB - Dok bi Odbor za promet Europskog parlamenta i povjerenik za promet Siim Kallas trebali u utorak razgovarati o planiranoj reviziji zakona o sigurnosti putničkih brodova u svjetlu nesreće broda Costa Concordija, britanski list Sunday Telegraph tvrdi kako je nekoliko europskih studija upozoravalo na potencijalne opasnosti načina izgradnje velikih kruzera. Po najavi Europskog parlamenta, Odbor bi trebao razmotriti stabilnost i standarde izgradnje kruzera, obuku i zahtjeve o kvalifikacijama članova posade, te procedure spašavanja i pravila o registraciji putnika. "Određivanje pravila o sigurnosti brodova u ovlasti je Bruxellesa. Međunarodni tim stručnjaka ... od 2004. izradio je čitavu seriju studija, uz sufinanciranje EU-a, ... u kojima se upozorava upravo na mogućnost nesreće kakva se dogodila Costa Concordiji", piše list Sunday Telegraph. "Kada je trup probijen", stoji u jednoj od studija, "more prodire kroz na suprotnu stranu vodonepropusne pregrade što znatno smanjuje stabilnost, čak i kada se radi o maloj količini vode. Kao rezultat, brod se može nagnuti pod velikim kutom što dovodi do širenja vode na gornje palube i naglog prevrtanja".

FRANKFURT - Njemački proizvođač industrijske opreme Siemens izvijestio je u utorak o padu neto dobiti u posljednjem tromjesečju 2011. za 17 posto, na 1,46 milijardi eura, zbog kašnjenja velikih projekata i smanjenih narudžbi uslijed neizvjesnih globalnih gospodarskih izgleda. Izvršni direktor Peter Loescher izjavio je da je taj rezultat, koji ipak nije tako loš kako su očekivali analitičari, pokazao da su nesigurnosti koje proizlaze iz europske dužničke krize "ostavile traga na realnom gospodarstvu" kroz slabiju potražnju. Prihodi su porasli za tri posto, na 17,9 milijardi eura ali nove narudžbe pale su za pet posto, na 9,8 milijardi eura. Siemens je među prvima u skupini velikih industrijskih kompanija objavio poslovno izvješće za posljednja tri mjeseca 2011., inače prvo tromjesečje Siemensove fiskalne godine.

LONDON - Cijene sirove nafte pale su u utorak na međunarodnim tržištima budući da ulagače brine mogućnost da grčka dužnička kriza pogodi potražnju dok su problemi oko opskrbe pali u drugi plan. Tako je cijena barela na londonskom tržištu bila u minusu 68 centi i iznosila je 109,90 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 58 centi nižoj cijeni od 99,00 dolara. Europski političari i dalje nastoje utanačiti plan za spas Grčke iz dužničke krize koja bi mogla naškoditi regiji i cijelom svijetu i pritom smanjiti potražnju. Ministri financija eurozone u ponedjeljak su nedostatnom ocijenili ponudu kojom privatni zajmodavaci žele pomoći u restruktuiranju grčkih dugova. Tako su planovi vraćeni za pregovarački stol i povećala se opasnost od neuspjeha a u drugom s planu završili problemi s opskrbom. Američki predsjednik Barack Obama najavio je da će SAD uvesti nove sankcije Iranu zbog spornog nuklearnog programa, nakon što je Europska unija u ponedjeljak dogovorila zabranu uvoza iranske nafte počam od srpnja. Iranski političari odgovorili su obnovljenim prijetnjama blokadom Hormuškog tjesnaca. "Još je prisutan određeni rizik u vezi s prijetnjama zatvaranjem Hormuškog tjesnaca kao i s upozorenjima Teherana da će trenutno obustaviti sav izvoz nafte u EU. No čini se da tržište više ne vjeruje da će Iran provesti te prijetnje budući da ovisi o naftnim prihodima", rekao je Carsten Fritsch iz Commerzbanka.

TOKYO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros blago porasle, dok se tečaj eura probio iznad 1,30 dolara, jer se ulagači nadaju dogovoru o restrukturiranju grčkih dugova. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks bio u plusu 0,2 posto, dok su u Australiji cijene dionica stagnirale. U Indiji i Indoneziji burzovni su indeksi porasli, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio u plusu 0,2 posto, nedaleko najviše razine u posljednjih 10 tjedana. Kako se na mnogim azijskim burzama zbog kineske Nove godine ne radi, obujam trgovanja je mršav, a cijene dionica ne osciliraju znatnije.

NEW YORK - Na Wall Streetu su u ponedjeljak burzovni indeksi ostali gotovo nepromijenjeni jer su ulagači oprezni nakon snažnog rasta cijena dionica od početka godine. Dow Jones oslabio je 11 bodova, ili 0,09 posto, na 12.708 bodova, a za toliko je skliznuo i Nasdaq indeks, zaronivši na 2.784 boda. S&P 500 ojačao je, pak, 0,05 posto, na 1.316 bodova. Zahvaljujući naznakama jačanja američkog gospodarstva, S&P 500 indeks porastao je od početka godine gotovo 5 posto. Ulagači suzdržano čekaju i početak dvodnevne sjednice čelnika američke središnje banke, koji počinje u utorak, dok će priopćenje sa sjednice biti objavljeno u srijedu. Očekuje se poruka Feda da neće povećavati ključne kamate do prve polovice 2014. godine, što znači da bi još dulje vrijeme ostale praktično na nuli. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je zamijenilo 6,6 milijardi dionica, dok dnevni prosjek iznosi 6,7 milijardi. Pritom je na NYSE odnos između dionica koje su dobile i onih koje su izgubile na vrijednosti iznosio 3 naprema 2.

(Hina) xggoj ymkuz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙