ZAGREB - Po prognozi Svjetske banke, Hrvatsku iduće godine očekuje pad BDP-a za jedan posto i nastavak zaduživanja države, rečeno je na današnjem predstavljanju redovnog gospodarskog izvješća za skupinu EU 10 i dodatka o Hrvatskoj. Dok Europa tone u recesiju, hrvatsko gospodarstvo, koje se oslanja na EU, nakon ovogodišnjeg neznatnog rasta od 0,5 posto u idućoj će godini doživjeti još jedno stezanje. U takvim uvjetima bit će vrlo teško smanjiti fiskalni deficit za jedan posto, zbog čega će država nastaviti povećavati javni dug do granice od 60 posto BDP-a, upozoreno je. Fiskalni deficit opće države u 2011. će vjerojatno porasti, pa su potrebne hitne mjere za provedbu fiskalne prilagodbe javne potrošnje kako bi se umanjili rizici refinanciranja i zaštitio kreditni rejting. Za Hrvatsku je glavni izazov povratak održivih javnih financija, pa bi nova Vlada trebala pokrenuti reforme koje uključuju pitanja efikasnosti i održivosti mase plaća u javnom sektoru, mirovinskog i zdravstvenog sustava i sustava socijalne skrbi. Trebala bi fleksibilizirati radno zakonodavstvo i reformirati mirovinski sustav. Svjetska banka predlaže ukidanje razlika između tzv. starih i novih umirovljenika, produljenje radnog vijeka, povećanje izdvajanja za drugi stup i smanjivanje posebnih, prijevremenih i minimalnih mirovina.
ZAGREB - Prvi zadatak nove vlade je očuvanje kreditnog rejtinga Hrvatske jer će u protivnom porasti cijena zaduživanja što nosi manju vjerojatnost za ulaganja te potencijalno teže i skuplje kreditiranje poduzeća i stanovništva, upozorili su čelnici Hrvatske udruge banaka (HUB) na današnjem brifingu za novinare. Kreditni rejting je u opasnosti i najvažnije je spriječiti njegov pad, kaže direktor HUB-a Zoran Bohaček koji smatra da se to može učiniti striktnom provedbom fiskalne konsolidacije i strukturnih reformi. U HUB-u smatraju da 2012. godina neće donijeti značajniji gospodarski rast te da je treba "prebroditi" i stvoriti uvjete za iskorak u godini koja slijedi. Očekuju stagnaciju rasta kredita stanovništvu i lagani rast kredita poduzećima. U pogledu mogućeg rasta kamata, smatraju da u načelu one ne bi trebale rasti, osim ako bankama poskupe izvori sredstava što je moguće padne li Hrvatskoj kreditni rejting. Stoga ključnim smatraju ožujak iduće godine u kojem će agencija objaviti kreditne rejtinge za Hrvatsku i druge zemlje.
ZAGREB - Nelikvidnost, zakonodavstvo, spora administracija, korupcija, nedovoljna potražnja i financijska ograničenja glavni su nedostaci poslovanja u Hrvatskoj u kojoj su se u posljednje tri godine i osjetno pogoršali uvjeti poslovanja, pokazalo je prvo zajedničko istraživanje Američke i Nordijske gospodarske komore u Hrvatskoj čiji su rezultati predstavljeni na današnjoj konferenciji za novinare. U istraživanju je sudjelovalo 87 tvrtki-članica obje komore, od njih ukupno više od 200. U istraživanju, koje je od travnja do rujna provela agencija Ipsos Puls, među tri glavna ograničavajuća faktora poslovanja u Hrvatskoj njih 33 posto naveli su nelikvidnost, a po 26 posto zakonodavstvo i administraciju. Za njih 64 posto uvjeti poslovanja u zadnje tri godine su se pogoršali. Njih 36 posto navelo je i da se problem korupcije povećao, a čak 80 posto ih smatra da državna administracija narušava poslovne uvjete, dok je lokalna administracija problem za njih 65 posto.
ZAGREB - Neformalna ponuda pola božićnice nekoliko dana prije primopredaje vlasti nastavak je taktike "spaljene zemlje" kojom Vlada na odlasku iza sebe ostavlja što je moguće više kriznih žarišta, potencijalnih sukoba i sudskih sporova, kako bi svojim političkim protivnicima zagorčala život po preuzimanju vlasti, priopćio je danas Sindikat državnih službenika i namještenika Hrvatske. Zaposleni u državnim službama ove godine imaju pravo na božićnicu od 1250 kuna, no predstavnici Vlade jučer su sindikalcima neformalno ponudili pola tog iznosa. Eventualni fiskalni razlozi za neisplatu punog iznosa božićnice sigurno su postojali i prije 4. prosinca, pa njihovo "otkrivanje" osam dana nakon izbora doživljavamo isključivo kao nastavak političke borbe drugim sredstvima i zauzimanje "utvrđenih" oporbenih položaja, ističe sindikat u priopćenju. Sindikat od tehničke Vlade očekuje isplatu dospjelih prava u punom iznosu, a od mandatara Zorana Milanovića izjašnjavanje kako će se postaviti u situaciji ako naslijedi jednostranu isplatu pola božićnice u dijelu javnog sektora.
SPLIT - Županijski sud u Splitu na današnjem je ročištu odbio tužbu predsjednika uprave "Jadrankamena" Vedrana Vilovića kojom se tražila zabrana jučer započetkog štrajka radnika te tvrtke u Pučišćima na otoku Braču koji su i danas nastavili štrajkati. Glavni zahtjev štrajkaša je smjena predsjednika uprave Vilovića, te poništenje njegove odluke o otkazu za 28 radnika te tvrtke. "Danas štrajkama u krugu radilišta u Pućišćima, gdje smo postavili kamene blokove i zapriječili ulazak svima izuzev radnicima", kazao je predsjednik Nezavisnog sindikata "Jadrankamena" Tonči Drpić. Najavio je da će štrajkaši sutra prosvjedovati ispred zgrade uprave "Jadrankamena". Po njegovim riječima u štrajku sudjeluje svih 245 članova Nezavisnog sindikata u "Jadrankamenu" od ukupno 288 zaposlenika u toj tvrtki.
ZAGREB - Uz slabašni promet, na Zagrebačkoj burzi Crobexi su danas u minusu, drugi dan zaredom, a u nešto većem fokusu investitora tek je dionica Ericssona Nikole Tesle. Crobex indeks bio je oko 12,00 sati na gubitku 0,56 posto, na 1.751 bodu, a Crobex10 0,39 posto, na 977 bodova. Redovni promet dionicama iznosio je do podneva 2,7 milijuna kuna. Jedina s milijunskim prometom bila je do tada dionica Ericssona Nikole Tesle, kojom je ostvareno 1,5 milijuna kuna. Cijena joj je potonula 3,95 posto, na 1.065 kuna. S prometima iznad 100.000 kuna bile su su dvije dionice, HT-a i Končar Elektroindustrije. Pritom je dionica HT-a poskupjela 0,12 posto, na 244,5 kuna, a Končara pojeftinila za 0,07 posto, na 520 kuna.