WASHINGTON - Institut međunarodnih financija (IIF) upozorio je Europsku uniju da postoje granice do kojih su banke spremne prihvatiti gubitke na grčkim državnim obveznicama u sklopu sporazuma kojim bi se doveo pod kontrolu golemi dug posrnule članice eurozone. U odgovoru na pozive grčkim institucionalnim držateljima obveznica da preuzmu gubitke u visini najmanje 50 posto, Institut međunarodnih financija je upozorio da bi preveliki otpis bio ravan bankrotu. "Mi kontinuirano istražujemo opcije koje bi mogle pridonijeti realističnoj viziji grčkog gospodarstva, vodeći ka obnovljenom rastu i ulaganjima, uz istodobno očuvanje temeljno važnog kooperativnog pristupa", kazao je izvršni direktor IIF-a Charles Dallara u priopćenju iz Bruxellesa. Iako su grčke banke već izrazile zabrinutost u vezi zamisli o otpisu najmanje 50 posto duga, IIF-ovi komentari će izazvati bojazni od šireg revolta među međunarodnim zajmodavcima. Dobro upućeni izvor kazao je da je EU tražio od banaka da pristanu na otpis u visini 60 posto, ali da su banke i dalje pri svojoj ponudi do 40 posto otpisa.
MADRID - Španjolska je u utorak prikupila gotovo 3,5 milijardi eura aukcijom trezorskih zapisa, ali uz mnogo više kamatne stope zbog nervoze na tržištima u vezi s otezanjem rješenja za dužničku krizu u eurozoni. Ministarstvo financija prikupilo je prodajom tromjesečnih trezorskih zapisa 1,38 milijardi eura, uz prosječnu kamatnu stopu od 2,29 posto, u usporedbi s 1,69 posto koliko je iznosila na prethodnoj sličnoj aukciji održanoj 27. rujna. Potražnja je nadmašila ponudu za 3,1 puta dok je na prošloj sličnoj aukciji bila veća 2,47 puta. Prodajom šestomjesečnih trezorskih zapisa prikupljeno je 2,09 milijardi eura, uz prosječnu kamatnu stopu od 3,3 posto, u odnosu na 2,67 posto koliko je iznosila na aukciji održanoj krajem rujna.
BERLIN - Povjerenje potrošača u Njemačkoj, najvećem europskom gospodarstvu, dobro se drži unatoč pojačanoj zabrinutosti u vezi s gospodarskim izgledima. Institut za istraživanje GfK objavio je da njegov pokazatelj povjerenja potrošača za studeni iznosi 5,3 boda, u odnosu na 5,2 boda zabilježena u listopadu. U GfK-u navode da su potrošači "i dalje vrlo optimistični" vezano za očekivane prihode a njihovu spremnost za kupnju dodatno podupiru i niska nezaposlenost i veće plaće. Upozoravaju ipak da su očekivanja Nijemaca vezana za gospodarstvo pala u listopadu na najnižu razinu od kolovoza 2009., čime je nastavljen prošlogodišnji pad potaknut pojačanom zabrinutošću zbog potencijalnih posljedica dužničke krize eurozone.
BUDIMPEŠTA - Mađarski ministar vanjskih poslova Janos Martonyi rekao je da bi svih 27 članica EU-a, a ne samo članice eurozone, trebale biti uključene i informirane o odlukama o eurozoni. Ono što članice eurozone odluče ima izravan ili neizravan utjecaj na cijelu Europsku uniju, rekao je ministar novinarima. Drugi argument je to što su se nove države članice obvezale uvesti euro, dodao je. Martonyi je istaknuo da bi u svakom slučaju trebalo izbjeći "fragmentaciju" EU-a, odnosno pojavu institucija eurozone paralelno s europskim institucijama.
ZUERICH/FRANKFURT - Najveća njemačka banka Deutsche Bank i švicarski UBS uspjeli su zaključiti treće tromjesečje u plusu usprkos previranjima na financijskim tržištima i skandalu s neovlaštenom trgovinom. Neto dobit DB-a iznosila je u razdoblju od srpnja do kraja rujna 777 milijuna eura, pri čemu u banci napominju da usporedbe na godišnjoj razini nemaju previše smisla budući da su u prošlogodišnjem trećem tromjesečju zabilježili jednokratni trošak povezan s kupovinom Postbanka a time i neto gubitak od 1,2 milijarde eura. Švicarski UBS izvijestio je pak da je u trećem tromjesečju ostvario neto dobit od 1,018 milijardi švicarskih franaka, i to usprkos trošku od 1,849 milijardi franaka povezanom sa skandalom s neovlaštenom trgovinom.
ZUERICH - Švicarski farmaceutski div Novartis planira ukinuti 2000 radnih mjesta u Švicarskoj i Sjedinjenim Državama s ciljem ostvarivanja godišnjih ušteda većih od 200 milijuna dolara, u okolnostima rastućih cjenovnih pritisaka i snažnog franka. Te mjere kojima će biti pogođeno 1,7 posto ukupnog broja zaposlenih provest će se u idućih tri do pet godina, a uključivat će zatvaranje dvaju pogona u Švicarskoj i jednog u Italiji. U četvrtom tromjesečju Novartis očekuje troškove restrukturiranja u visini oko 300 milijuna dolara.
LONDON - Britanski naftni div BP izvijestio je o velikom rastu dobiti u trećem tromjesečju, ustvrdivši da je dosegnuo "prekretnicu" u proizvodnji i ostalim poslovima s naftom i plinom. BP-ova dobit, koja ne uključuje vrijednost zaliha nafte i plina, iznosila je u trećem tromjesečju 5,14 milijardi dolara, u odnosu na 1,85 milijardi dolara u istom razdoblju lani. Dobit i ugled BP-a bili su prošle godine pogođeni izlijevanjem nafte u Meksičkom zaljevu. Tvrtka je također odlučila proširiti program prodaje imovine s 30 milijardi na 45 milijardi dolara. Prodat će dijelove poslovanja koji nisu njezina temeljna orijentacija kako bi namaknula sredstva za operaciju čišćenja u Meksičkom zaljevu i isplatu naknade žrtvama. Poslovne rezultate poduzeća poduprle su više cijene nafte.
NEW DELHI - Indijska središnja banka povisila je ključne kamatne stope i snizila prognoze rasta zbog visokih potrošačkih cijena i usporavanja globalnog rasta. Indijska središnja banka (RBI) podigla je ključne kamatne stope s 8,25 na 8,5 posto. Time ih je u razdoblju od ožujka prošle godine podigla trinaest puta. Odluka je motivirana visokom godišnjom stopom inflacije, koja je rujnu dosegnula 9,72 posto. RBI je također smanjila prognozu gospodarskog rasta na 7,6 posto, s prethodno procijenjenih osam posto, ukazujući na pogoršanje prilika u svjetskom gospodarstvu.
LONDON - Nada da su čelnici Europske unije na korak do objave plana o rješavanju dužničke krize eurozone podigla je u utorak europske dionice iako je trgovina bila oprezna. Indeks londonske burze FTSE ojačao je 0,3 posto na 5.565 bodova a indeks frankfurtske burze DAX za 1,1 posto na 6.119 bodova. Pariški CAC bio je pak u minusu 0,2 posto, kliznuvši na 3.213 bodova. Europske dionice dobile su na vrijednosti uoči sastanka europskih čelnika u srijedu na kojem će pokušati donijeti plan za smanjenje grčkog duga, te za dokapitalizaciju europskih banaka i povećanje zajmodavnih kapaciteta europskog spasonosnog fonda EFSF za potrebe djelomičnog osiguranja državnih obveznica. Najveći dobitnici bila poduzeća koja su objavila ohrabrujuće rezultate u trećem tromjesečju. Tako je British Petroleum dobio na vrijednosti 4,2 posto a Deutsche Bank 2,3 posto. Francuske su dionice pak bilježile pad pri čemu su se izdvajale banke izrazito izložene grčkom dugu. Tako je Societe Generale oslabio 2,0 posto, a BNP Paribas 1,3 posto.
TOKYO - Na azijskim se burzama jutros trguje mirno, dok se tečaj eura stabilno kreće iznad razine od 1,39 dolara, jer ulagači s oprezom čekaju odluke europskih lidera o rješavanju dužničke krize. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks bio u minusu 0,4 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Južnoj Koreji i Australiji oslabile između 0,1 i 0,6 posto. Burzovni indeksi u Hong Kongu i Šangaju porasli su 0,5, odnosno 1,5 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio na dobitku 0,3 posto. Nakon snažnog rasta cijena dionica u ponedjeljak, azijski su ulagači jutros oprezni, dok čekaju odluke europskih čelnika o rješavanju dužničke krize.
NEW YORK - Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene dionica porasle, jer su dobri poslovni rezultati kompanija odagnali strahovanja od nove recesije, a ulagači se nadaju i da će europski lideri uskoro usuglasiti rješenja za suzbijanje dužničke krize. Dow Jones indeks ojačao je 104 boda, ili 0,89 posto, na 11.913 bodova, dok je S&P 500 porastao 1,29 posto, na 1.254 boda, a Nasdaq indeks 2,35 posto, na 2.699 bodova. Prema podacima Reutersa, od 142 kompanije iz S&P 500 indeksa koje su dosad objavile izvješća, njih 68 posto svojim je rezultatima nadmašilo očekivanja analitičara. Premda dobri kvartalni rezultati kompanija potiču tržište, rješenje europske dužničke krize ipak je ključno da bi cijene dionica nastavile rasti.