FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

Autor: ggoj
ZAGREB, 24. listopada 2011. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

BRUXELLES - Nove industrijske narudžbe u eurozoni u kolovozu su na mjesečnoj razini porasle iznad očekivanja, pokazali su podaci Eurostata koji signaliziraju da bi proizvodni sektor mogao pomoći da se izbjegne duboka recesija. Na mjesečnoj razini nove su narudžbe u kolovozu u 17 zemalja eurozone porasle za 1,9 posto, pokazuju podaci europskog statističkog ureda. Analitičari su očekivali znatno skromniji rast, za samo 0,2 posto. U srpnju su se smanjile za revidiranih 1,6 posto. U 27 članica Europske unije industrija je zabilježila rast novih industrijskih narudžbi po mjesečnoj stopi od 0,4 posto. U prethodnom mjesecu pale su za revidiranih 0,6 posto. Na godišnjoj razini nove su narudžbe u eurozoni u kolovozu porasle za 6,2 posto. Podatak za srpanj revidiran je i sada pokazuje rast po stopi od 8,9 posto. U EU27 narudžbe su u kolovozu na godišnjoj razini porasle za 6,5 posto, nakon revidiranog 7,4-postotnog godišnjeg rasta u prethodnom mjesecu.

ZAGREB/LONDON - Poslovne aktivnosti u eurozoni u listopadu su se dodatno smanjile i to treći mjesec zaredom u sektoru proizvodnje, a drugi zaredom u sektoru usluga, pokazalo je izvješće londonske istraživačke tvrtke Markit. Preliminarni indeks menadžera nabave (PMI), koji sastavlja Markit za sektor usluga 17-člane eurozone, a mjeri poslovne aktivnosti u tisućama kompanija iz privatnog sektora, od banaka do restorana, u listopadu je smanjen na 47,2 boda, s rujanskih 48,8 bodova. Nalazi se tako na najnižoj razini od srpnja 2009. Nadalje, PMI za tamošnji sektor proizvodnje u listopadu se spustio na 47,3 boda, također najnižu razinu od srpnja 2009., nakon 48,5 bodova u prethodnom mjesecu, stoji u priopćenju londonske tvrtke za prikupljanje i obradu podataka. Tako je PMI kojim se mjere aktivnosti oba sektora eurozone, odnosno proizvodnog i uslužnog sektora, u listopadu smanjen na 47,2 boda, s rujanskih 49,6 bodova, te je na najnižoj razini u posljednih 28 mjeseci. Objedinjeni PMI, širi pokazatelj aktivnosti u privatnom sektoru eurozone, također je oštro smanjen na 47,2 boda s 49,1 boda u rujnu, te je na najnižoj razini od srpnja 2009., objavio je Markit.

BERLIN - Njemačka uloga sidra eurozone ne smije biti ugrožena naporima da se suzbije dužnička kriza, upozorio je guverner njemačke središnje banke. Jens Weidmann izjavio je za nedjeljno izdanje Bilda da ne želi nagađati o kreditnoj sposobnosti zemalja, ali je upozorio da bi pokušaj rješavanja krize mogao rezultirati prekoračenjem financijskih i političkih ograničenja. "Njemačka uloga sidra stabilnosti monetarne unije ne smije biti ugrožena", zaključio je predsjednik Bundesbanka. Weidmann, ujedno član upravnog vijeća Europske središnje banke, također je izrazio skepsu prema otpisu vrijednosti grčkih državnih obveznica u vlasništvu banaka. "Otpis ionako nije univerzalni lijek", kazao je i dodao da "ako se zbog toga smanjuje spremnost za strukturalni preustroj, to može čak biti i opasno". Izrazio je uvjerenje kako je ispravno pomagati državama u vrijeme krize, poput aktualne, "kada one odlučno i dosljedno rješavaju svoje probleme".

BEIJING - Proizvodne aktivnosti u Kini u listopadu su dosegnule najvišu razinu u posljednjih pet mjeseci, poduprte rastom proizvodnje i narudžbi unatoč previranjima u globalnom gospodarstvu, pokazalo je izvješće britanskog HSBC-a. Preliminarni indeks menadžera nabave (PMI) koji sastavlja taj britanski gigant u listopadu je tako uvećan na 51,1 bod, sa 49,9 bodova u rujnu, čime je prvi put od lipnja premašio razinu od 50 bodova. Vrijednosti indeksa iznad 50 bodova upućuju na rast aktivnosti, dok one ispod te razine svjedoče o padu. Konačni PMI za listopad trebao bi biti objavljen 1. studenoga. Glavni ekonomist HSBC-a Qu Hongpin kazao je da najnoviji podaci svjedoče o tome da se Kina ne nalazi na putu oštrog usporavanja rasta, unatoč usporavanju rasta izvoza i strožim uvjetima kreditiranja čiji je cilj obuzdavanje inflacije. Izvješće HSBC-a također ukazuje na sporiji rast ulaznih troškova, što svjedoči o mogućem učinku poteza koje kineska vlada poduzima u cilju obuzdavanja inflacije.

TOKIO - Japan je spreman poduzeti mjere na deviznom tržištu kako bi obuzdao jačanje jena, upozorio je ministar financija Jun Azumi. Njegova izjava zakočila je u ponedjeljak jačanje japanske valute prema dolaru, nakon što je u petak dosegnula rekordnu razinu prema dolaru na njujorškom tržištu. Jen je u prošlom tjednu dotaknuo i razinu od 75,78 jena za dolar, uzbunivši japanska poduzeća i vladine dužnosnike. "To je sasvim spekulativni potez i uopće ne odražava ekonomske temelje. Žalosno je što se tako nešto događa", kazao je ministar Azumi. "Ako se s time pretjera, moramo poduzeti odlučne mjere. Već u subotu dao sam nalog zaposlenima u ministarstvu da budu spremni za poduzimanje mjera". Njegova će se izjava protumačiti kao upozorenje deviznim špekulantima čiji potezi možda pridonose jačanju jena. Vlada je posljednji put intervenirala u kolovozu, izdvojivši rekordan iznos kako bi zaustavila jačanje domaće valute. Azumijeva izjava nadovezala se na izvješće ministarstva financija od ponedjeljka koje je pokazalo rast japanskog izvoza u rujnu za 2,4 posto na godišnjoj razini.

PRAG - Građansko demokratska stranka češkog premijera Petra Nečasa (ODS) pozvala je tijekom vikenda na kongresu u Pragu na organizaciju referenduma o uvođenju eura. "ODS traži da odluku o mogućem uvođenju zajedničke valute i pristupanju Europskom stabilizacijskom mehanizmu donesu češki građani", kaže se u rezoluciji usvojenoj na kongresu. "Okolnosti u kojima su građani na referendumu 2003. odlučili o pristupanju EU-u i preuzimanju obveze uvođenja eura znatno su se promijenile", kaže se. Manje od četvrtine Čeha (22 posto) podržava uvođenje eura, po anketi provedenoj početkom godine. S druge strane, susjedna Slovačka euro je uvela 1. siječnja 2009.

BEČ/ZAGREB - Ruski ogranak talijanske banke UniCredit povećao je samo u rujnu obujam kredita inozemnim bankama za oko 1,4 milijarde eura, prenose austrijski mediji pisanje ruskog Kommersanta. U cijelom trećem tromjesečju obujam kredita inozemnim bankama povećan je za čak 4,5 milijardi eura, piše ruski list. U samoj banci navode brojku od četiri milijarde eura. Stručnjaci pretpostavljaju da je većina novca prebačena matičnom koncernu, piše bečki poslovni list WirtschaftsBlatt. Jedan je glasnogovornik ruskog UniCredita u razgovoru za WirtschaftsBlatt potvrdio takva nagađanja: "Bilo nam je uistinu zgodnije položiti veći dio sredstava kod banaka naše grupe". U UniCreditu pritom tvrde da cilj nije pomoć krovnom koncernu već plasman viška likvidnosti. Da je ruski ogranak položio ta sredstva kod drugih banaka, imao bi problema sa središnjom bankom, tumače u UniCreditu. "Nema govora o namjernom povlačenju kapitala", naglašavaju u banci.

LONDON - Cijene nafte porasle su u ponedjeljak na londonskom tržištu iznad razine od 110 dolara za barel nakon objave ohrabrujućih podataka iz kineskoj proizvodnji a dodatnu potporu pružio im je i optimizam u vezi s raspletom dužničke krize u Europskoj uniji. Cijena barela sirove nafte u Londonu porasla je 50 centi, na 110,06 dolara, nakon što je tijekom jutra dosegla najvišu razinu od 110,94 dolara. Cijene na tom tržištu u ovoj su godini porasle oko 16 posto i na dobrom su putu da zabilježe rast treću godinu zaredom. U istom je plusu, od 50 centi, bila i cijena barela na američkom tržištu, te se barel prodavao po 87,90 dolara. Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) u međuvremenu je na svojim internetskim stranicama izvijestila da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u petak iznosila 108,31 dolara, što znači da je bila 34 centa niža nego dan ranije.

TOKYO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros snažno porasle, zahvaljujući podacima koji ukazuju na jačanje kineskog i japanskog gospodarstva, ali i nadi ulagača da će europski lideri do srijede usuglasiti rješenja za suzbijanje dužničke krize. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks bio u plusu 1,7 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Singapuru, Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu skočile između 1,5 i 3,9 posto. Zahvaljujući tome, MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je na dobitku 3,4 posto. Dobro raspoloženje na azijskim tržištima zahvaljuje se napretku u rješavanju europske dužničke krize na summitu Europske unije u nedjelju. Ulagače su ohrabrili i podaci koji ukazuju na jačanje kineskog industrijskog sektora, nakon tri mjeseca slabljenja.

NEW YORK - Na Wall Streetu će i idućih dana smjer cijena dionica ponajviše ovisiti o reakciji ulagača na vijesti iz Europe, gdje se, nakon određenog napretka u nedjelju, na idućem summitu Europske unije u srijedu očekuju konačna rješenja za suzbijanje dužničke krize. Dow Jones indeks ojačao je prošloga tjedna 1,3 posto, na 11.808 bodova, a S&P 500 indeks 1,1 posto, na 1.238 bodova. Nasdaq indeks oslabio je, pak, 1,1 posto, na 2.637 bodova. Prošloga su tjedna cijene dionica izuzetno oscilirale. Kada su iz Europe stizale dobre vijesti u vezi rješavanja dužničke krize, cijene su snažno rasle, a kada su vijesti bile loše, oštro su padale. Na summitu u Bruxellesu čelnici eurozone dogovorili su u nedjelju obrise strategije za rješavanje dužničke krize, a konkretne odluke donijet će na novom summitu u srijedu.

(Hina) xggoj ymkuz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙