KAIRO - U nedjeljnom sukobu kršćanskih prosvjednika s vojnom policijom u Kairu ubijene su najmanje 24 osobe, zbog čega je egipatska vlada za ponedjeljak sazvala hitnu sjednicu vlade, obećavajući da nasilje neće ugroziti održavanje prvih parlamentarnih izbora otkako je svrgnut bivši predsjednik Hosni Mubarak. U jednom od najžeščih sukoba od veljače, kada je svrgnut Mubarak, broj mrtvih je prema podacima egipatskog ministarstva zdravstva porastao na 24 a ranjenih na 213. Državna televizija izvijestila je ranije da su među ubijenima trojica vojnika. Kršćani koji su prosvjedovali protiv napada na crkvu bacali su kamenje na vojnu policiju i molotovljevim koktelima palili njihova vozila. Stotine ljudi tuklo se palicama na mostu u Kairu, a prosvjedi su se proširili na središnji trg Tahrir, gdje je vojska uvela policijski sat. Trg Tahrir bio je središte pobune u veljači. Kršćani koji čine deset posto od oko 80 milijuna Egipćana izašli su na ulice optužujući muslimanske radikale da su prošlog tjedna djelomično uništili crkvu u pokrajini Asuanu. Tražili su i ostavku guvernera pokrajine zbog toga što nije osigurao zaštitu crkve. Napetost između kršćana i muslimana porasla je nakon pobune. Najnoviji sukob izbio je samo nekoliko tjedana prije parlamentarnih izbora zakazanih za 28. studenog. Sukobi dodatno uznemiruju aktiviste koji strahuju da će vojska zadržati vlast i nakon izbora, no vojska te optužbe odbacuje. "Ovo je crni dan vojne povijesti. Ovo je izdaja, urota, ubojstvo", napisao je na twitteru Magdy el-Serafy, izražavajući poput brojnih drugih sunarodnjaka nezadovoljstvo načinom na koji se vojska odnosila prema prosvjedu. Egipatska vlada pozvala je na smirivanje stanja. Premijer Esam Šaraf rekao je da je razgovarao sa sigurnosnim i crkvenim vlastima kako sukob ne bi eskalirao. Vlasti su rekle da će provesti istragu o uzrocima sukoba.
YAOUNDE - Stanovnici Kameruna glasovali su u nedjelju na predsjedničkim izborima na kojima se ponovo očekuje pobjeda sadašnjeg predsjednika Paula Biye, na vlasti od 1982. godine., i koje je oporba ocijenila "kaotičnima". Birališta su se počela zatvarati u 18 sati po mjesnom vremenu, a prebrojavanje glasova počelo je na mnogim biračkim mjestima u glavnom gradu Yaoundeu, i u Douali, gospodarskoj prijestolnici na jugu zemlje. Većina birališta u Yaoundeu i Douali otvorila se sa zakašnjenjem, i to od nekoliko sati. "Ovo je potpuna zbrka: neka birališta su se otvorila sa zakašnjenjem. Usto, ponegdje je bilo višestrukog glasovanja", rekao je potpredsjednik Socijaldemokratske fronte (SDF) Joshua Osih. Biyi će, ako pobijedi, u što nitko ne sumnja, to biti šesti uzastopni mandat. Izborna kampanja završila je u subotu navečer uz relativnu nezainteresiranost stanovništva. "Ovi predsjednički izbori ne daju alternativu, jer je, čini se sve organizirano tako da na vlasti ostane dosadašnji predsjednik Biya", rekao je kamerunski politolog Mathias Nguini Owona. Vrhovni sud objavljuje konačne rezultate izbora nakon najviše 15 dana. Oporba optužuje Biyu da je izborni sustav prilagodio vlastitoj prednosti. Više od 6000 promatrača i gotovo 600 novinara akreditirano je za praćenje izbora. Promatrači ističu kako je jedini stvarni politički protivnik predsjedniku Biyi i ovaj, treći put zaredom, vođa oporbe John Fru Ndi iz Socijaldemokratske fronte. Na prošlim izborima Biya je osvojio 70, a Ndi 17 posto glasova. Izbori se održavaju u teškim društvenim prilikama: trećina od 20 milijuna Kamerunaca nema pristup pitkoj vodi i struji, a svaki četvrti stanovnik živi s manje od 1,1 eura na dan. Stopa gospodarskog rasta (3,2 posto u 2010.) u ovoj zemlji koju smatraju jednom od najkorumpiranijih u svijetu, najniža je u regiji.
ZAGREB/VARŠAVA - Poljski premijer Donald Tusk proglasio je pobjedu na nedjeljnim parlamentarnim izborima u Poljskoj pošto su izlazne ankete pokazale da njegova vladajuća stranka lijevog centra Građanska platforma (PO) ima veliku prednost pred oporbenim konzervativcima, prenose agencije. "Želio bih zahvaliti svima onima koji su glasovali za nas i onima koji nisu jer ćemo svi zajedno biti odgovorni za Poljsku u sljedeće četiri godine", rekao je Tusk u govoru svojim pristašama nakon objavljivanja rezultata, prenosi Reuters. Prema neslužbenim rezultatima anketa po izlasku s birališta, vladajuća koalicija predvođena Tuskovom Građanskom platformom osigurala je većinu u 460-članom parlamentu s 239 zastupničkih mandata. Ankete su pokazale da je PO dobio 39,6 posto glasova, dok je njegov glavni politički protivnik, konzervativna stranka Pravo i pravda (PiS) bivšeg premijera Jaroslawa Kaczynskog, osvojio 30,1 posto glasova, prenosi agencija AFP. Kaczynski je po objavljivanju prvih rezultata priznao poraz. "Znatan dio našeg društva zadovoljan je sa sadašnjim stanjem. Poštujemo izborne rezultate", rekao je čelnik PiS-a. Treće mjesto je po anketama osvojio ljevičarski antiklerikalni pokret Ruch Palikota s 10,1 posto glasova. Poljska seljačka stranka (PSL), koalicijski partner PO-a, osvojila je 8,2 posto glasova, dok su socijaldemokrati (SLD) osvojili 7,7 posto glasova.
SARAJEVO - Klinički centar u Banja Luci potvrdio je u nedjelju kao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u poslijepodnevnim satima smješten u bolnicu. U kratkom priopćenju dostavljenom medijima u Bosni i Hercegovini, služba za odnose s javnošću banjalučkog kliničkog centra navodi kako je razlog zbog kojega je Dodik smješten u bolnicu "iscrpljenost organizma kao posljedice svakodnevnih aktivnosti". Navedeno je i kako je Dodik nakon hospitaliziranja zadržan na dodatnom promatranju te kako će nad njim biti provedeni rutinski dijagnostički postupci. Prvi nalazi, prema priopćenju, potvrđuju stanje isrpljenosti Dodikova organizma. Dodik je tijekom dana boravio u Modriči gdje je sudjelovao na vjerskoj proslavi što ju je predvodio patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Irinej. Na snimkama koje su prikazale lokalne televizijske postaje na Dodiku nisu bili vidljivi tragovi tjelesne slabosti.
PARIZ - Umjereni ljevičarski zastupnik Francois Hollande vodi u nedjelju na predizborima u Socijalističkoj stranci (PS) u Francuskoj sa 40 posto glasova, ispred predsjednice te stranke Martine Aubry s 30 posto, po privremenim rezultatima nakon prebrojavanja više od milijun glasova. Kako bi izabrao svog predsjedničkog kandidata koji bi se na izborima 2012. trebao suprotstaviti Nicolasu Sarkozyju, PS je organizirao prve otvorene predizbore na kojima je mogao sudjelovati svaki birač lijeve orijentacije koji je platio jedan euro. Na glasovanje u prvom krugu u nedjelju se odazvalo više od 1,5 milijuna ljudi. Ako rezultati predizbora budu potvrđeni, sljedeće nedjelje će se održati drugi krug izbora budući da nijedan kandidat u prvome krugu nije osvojio natpolovičnu većinu. Hollande je s osvojenih 40 posto glasova favorit za pobjedu u drugome krugu, a suprotstavit će mu se Aubry, kći bivšeg predsjednika Europske komisije Jacquesa Delorsa, koja u prvome krugu osvaja 30 posto glasova. Iza Hollandea i Aubry, treće je mjesto sa 17 posto glasova osvojio Arnaud Montebourg, vođa ljevice u stranci koji zagovara deglobalizaciju. Segolene Royal, koja je bila kandidat socijalistista na predsjedničkim izborima 2007., ostvarila je prilično loš rezultat, oko sedam posto, ispred Manuela Vallsa, predstavnika desnog krila PS-a koji je osvojio pet posto glasova.