Londonski Ftse indeks ojačao je 0,62 posto, na 5.370 bodova, frankfurtski DAX za 1,14 posto, na 5.570 bodova, a pariški CAC za 0,66 posto, na 3.065 bodova.
Interes ulagača za rizičniju imovinu potaknula je vijest o koordiniranoj akciji pet vodećih središnjih banaka u svijetu u cilju povećanja likvidnosti europskog bankovnog sustava koji muku muči s opskrbom dolarima.
Najveći dobitnici bile su bankovne dionice, predvođene Credit Suisseom, ING-om i Societe Generaleom, čije su dionice dobile na vrijednosti više od 4,2 posto.
"Nesumnjivo su događaji od sinoć pozitivni za tržišta budući da se tiču pitanja likvidnosti koja je počela pogađati europske banke", kazao je Ben Potter, strateg u IG Marketsu u Londonu.
"Na europskim tržištima međubankovnih pozajmica počelo je slabjeti povjerenje pa bi dolarske kreditne linije mogle pomoći umanjiti te probleme".
Potezi središnjih banaka neće pak pomoći riješiti dužničku krizu u eurozoni i otkloniti bojazni od globalne recesije.
Fokus ulagača sada se preusmjerava na sastanak američkog ministra financija Timothyja Geithnera i europskih ministara financija na kojem će se raspravljati o opcijama za proširenje zajmodavnih kapaciteta Europskog fonda za financijsku stabilnost.
Ulagači se nadaju da će sastanak donijeti odlučnije rezultate, kojima će se spriječiti grčki bankrot, no mnogi su ipak pesimistični.
"Tržište nije spremno na veće oklade u vezi toga sastanka. Ulagači će biti uvelike fokusirani na svaku naznaku neslaganja među europskim političarima i ministrima financija glede toga što valja poduzeti u vezi ozbiljnog problema dužničke krize u eurozoni", kazao je Niels Christensen, analitičar u banci Nordea.
Indeks Tokijske burze Nikkei ojačao je 2,25 posto, završivši ovotjedno trgovanje na 8.864 boda.