Švicarski franak ojačao je tako prema euru 0,2 posto na 1,1357 franaka prema euru. Nakratko je dosegnuo i na razinu od 1,1252 franaka za euro.
Euro je pak ojačao prema dolaru, i to 0,4 posto, te se njime trgovalo po 1,4388 dolara.
U uvjetima slabe likvidnosti na tržištima švicarska valuta ponovno je crpila potporu iz potražnje za valutama s nižim prinosima, koje ulagači smatraju sigurnim utočištem za kapital u nesigurnim vremenima.
Najnoviji izvor bojazni za ulagače bili su slabi američki gospodarski podaci koji su u četvrtak dodatno potkrijepili ocjene o posustajanju svjetskog gospodarskog rasta.
Švicarska središnja banka u više je navrata od početka kolovoza povećavala likvidnost u francima kako bi zakočila njegov rast. Tako je tri puta podizala depozite po viđenju za banke, na sadašnjih 200 milijardi franaka, i prodavala franke putem deviznih swapova na terminskim tržištima.
Očekuje se da će zabrinutost zbog stanja u svjetskom gospodarstvu i dalje potpirivati potražnju za francima ali bi intervencije SNB-a ipak mogle ograničiti rast švicarske nacionalne valute.
Analitičari upozoravaju i da su ulagači sve osjetljiviji na naznake problema s financiranjem banaka u eurozoni, nakon ovotjednih vijesti da je neimenovana banka od Europske središnje banke (ECB) posudila 500 milijuna dolara s rokom povrata od tjedan dana.
Takve vijesti podupiru dolar dok se euro oslanja na potražnju ruskih ulagača i glasine na tržištu da Europska središnja banka (ECB) kupuje talijanske obveznice, tumače trgovci.
Stoga su usprkos riziku daljnjih snažnih oscilacija euro i dolar na dobrom putu da zaključe tjedan uglavnom nepromijenjeni, jer ulagači strahuju čak i od valuta koje smatraju sigurnim utočištem, tumače analitičari.