Euro je tako ojačao prema franku 0,4 posto na 1,1440 franaka.
Dolar je bio na još većem dobitku prema švicarskoj valuti, ojačavši 0,8 posto na 79,66 centima.
U najnovijem pokušaju da obuzda jačanje švicarskog franka SNB je u srijedu najavio da će povećati likvidnost u francima podizanjem depozita po viđenju na 200 milijardi franaka, s ranijih 120 milijardi. Banka je poručila da će po potrebi poduzeti i dodatne mjere.
U četvrtak SNB nije želio komentirati najnovije glasine o intervenciji na terminskim tržištima valuta. Banka tako navodno prodaje franke putem terminskih ugovora s kratkim rokovima dospijeća kako bi preplavila tržišta švicarskom valutom. Potom će ih navodno otkupljivati ili ih naknadno prebacivati u nove vrijednosnice.
Trgovci ističu da prodajom franaka na terminskom umjesto na spot tržištu SNB nastoji još više spustiti prinos na imovinu u francima i time smanjiti privlačnost švicarske valute za ulagače.
"SNB je bio aktivan na tržištu deviznih swapova. Smatramo ipak da će euro usprkos tome kliznuti prema paritetu u odnosu na franak", ističe Chris Walker iz UBS-a.
Franak je početkom mjeseca nizao rekordno visoke vrijednosti prema euru, poduprt potragom ulagača za sigurnim utočištem za kapital s obzirom na dužničke nevolje u eurozoni i bojazni od usporavanja gospodarskog rasta.
Europsku valutu pritisnuo je u četvrtak i pad europskih tržišta dionica nakon što je američka banka Morgan Stanley snizila prognoze rasta svjetskog gospodarstva u ovoj i idućoj godini, potpirivši strah od nove recesije.
Tako je euro oslabio prema dolaru 0,4 posto, na 1,4351 dolar. Izgubio je na vrijednosti i prema jenu, kliznuvši na 10,10 jena.
Dolar je pak ostao nepromijenjen u odnosu na japansku valutu, na 76,54 jena.