Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,6 posto, dok su cijene dionica u Australiji i Južnoj Koreji potonule više od 1 posto.
Burzovni indeksi u Šangaju, Singapuru i Hong Kongu oslabili su između 0,1 i 0,8 posto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 1 posto.
Pad cijena dionica na azijskim burzama ponajviše je posljedica loših podataka s američkog tržišta rada, objavljenih u petak.
U SAD-u je u lipnju otvoreno samo 18.000 novih radnih mjesta, znatno manje nego što je itko očekivao i najmanje u posljednjih devet mjeseci. Stopa nezaposlenosti porasla je, pak, s 9,1 na 9,2 posto, dok se očekivalo da će ostati nepromijenjena.
Zbog naznaka slabosti američkog gospodarstva, što bi moglo izazvati pad potražnje, pale su cijene nafte. Terminska cijena 'crnog zlata' na burzi u New Yorku jutros je zaronila ispod razine od 96 dolara po barelu, dok se u petak u ovo doba kretala oko 98,60 dolara.
Ulagače je zabrinuo i podatak da je u Kini inflacija skočila sa svibanjskih 5,5 posto na 6,4 posto u lipnju, što je njezina najviša razina u tri godine.
Prošloga je tjedna kineska središnja banka povećala ključne kamatne stope, već treći puta od početka godine, kako bi suzbila inflaciju. Mnogi su analitičari smatrali da je to zadnje povećanje kamata ove godine, no nakon podatka o snažnom skoku inflacije u lipnju, više nisu sigurni u to.
Na valutnim je tržištima, pak, nastavljeno slabljenje eura uoči današnjeg sastanka ministara financija eurozone o novom paketu pomoći Grčkoj.
Jutros se tečaj europske valute kreće oko 1,4180 dolara, najniže razine u dva tjedna, dok je u petak iznosio 1,4260 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena eura pala je sa 115,05 jena, koliko je iznosila u petak, na 114,50 jena.
Dolar je, pak, blago ojačao prema japanskoj valuti, pa mu je tečaj porastao s 80,65 jena, koliko je iznosio u petak, na 80,75 jena.