Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,8 posto, dok su cijene dionica u Šangaju i Hong Kongu skočile više od 1,6 posto.
Burzovni indeksi u Australiji, Singapuru i Južnoj Koreji porasli su između 0,4 i 1 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio na dobitku 1,4 posto, dosegnuvši najvišu razinu od početka lipnja.
Na Wall Streetu su u petak cijene dionica skočile otprilike 1,5 posto, nakon što je Institut za menadžere nabave (ISM) izvijestio je da je u lipnju njegov indeks industrijske aktivnosti porastao s 53,5 na 55,3 boda, dok su analitičari očekivali pad.
To je prvi rast ISM indeksa u posljednja četiri mjeseca, što je podržalo teze da je usporavanje rasta američkog gospodarstva samo privremeno.
To je oraspoložilo azijske ulagače, s obzirom da je američko najveće izvozno tržište azijskih kompanija.
Stoga su dionice tih kompanija jutros najveće dobitnice. Cijene Panasonica, Toyote i Honde porasle su između 1,2 i 3,1 posto.
Znatno su poskupile i dionice naftnih kompanija, što se zahvaljuje rastu cijena 'crnog zlata'. Jutros je na burzi u New Yorku terminska cijena nafte porasla za 20-ak centi, na 95,14 dolara po barelu.
Na valutnim tržištima, pak, euro jača jer su splasnula strahovanja ulagača od produbljivanja grčke dužničke krize, nakon što je u subotu Grčkoj odobren novi međunarodni kredit od 12 milijardi eura, što će joj omogućiti isplatu dospjelih dugova.
Ministri financija eurozone poručili su u subotu i da će do polovice rujna biti dovršen plan drugog paketa financijske pomoći Grčkoj.
Zahvaljujući tome, tečaj eura dosegnuo je jutros 1,4580 dolara, najvišu razinu u mjesec dana.
U odnosu na japansku valutu, cijena eura skliznula je sa 117,40 jena, koliko je iznosila u petak, na 117,20 jena.
Tečaj dolara prema japanskoj valuti oslabio je, pak, s 80,85 na 80,70 jena.