Cijena barela sirove nafte na londonskom tržištu pala je za 41 cent na 111,99 dolara za barel, nakon što je u srijedu skočila više od tri posto. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 25 centi višoj cijenti od 94,52 dolara, nakon što je prethodni dan poskočio dva posto.
U srijedu je tržište ohrabrilo usvajanje novih mjera štednje u grčkom parlamentu. Smatra se da je tim korakom Grčka napravila veliki korak prema isplati nove tranše kredita u iznosu 12 milijardi eura.
U međuvremenu je raspoloženje donekle prizemljio nastup predsjednika Europske središnje banke (ECB) Jeana-Claudea Tricheta pred odborom Europskog parlamenta za gospodarsku i monetarnu politiku. Trichet je upozorio da su visoke cijene nafte među glavnim krivcima za ubrzavanje inflacije u eurozoni, signaliziravši podizanje kamatnjaka na redovnom sastanku idućeg tjedna.
"Pratimo nastavljeni pritisak na rast cijena. Stopa inflacije u posljednjih nekoliko mjeseci uvelike odražava više cijene energije i roba“, kazao je.
Prema procjenama europskog statističkog ureda, objavljenim u četvrtak, inflacija je u eurozoni u lipnju ponovno blago ubrzala, na 2,8 posto, što je osjetno iznad ciljane razine ECB-a od blizu ali ispod 2,0 posto.
Trichetovo upozorenje podsjetilo je na strahovanja da bi visoke cijene nafte mogle nagristi gospodarski oporavak a time u konačnici i potražnju.
Dolar je u međuvremenu oslabio prema košarici valuta za 0,36 posto dok je euro ojačao. Takav je trend podupro cijene nafte, koje su iskazane u dolarima pa njegovo slabljenje jača kupovnu moć imatelja ostalih valuta, podupirući potražnju.
Organizacija zemalja izvoznica nafte objavila je u međuvremenu na svojim internetskim stranicama da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u srijedu iznosila 106,19 dolara, što znači da je bila 2,60 dolara viša nego dan ranije.