"Ne mislimo da gospodarstvo ponovno klizi u recesiju", odgovorio je Angel Gurria novinarima na pitanje ukazuju li najnovije naznake usporavanja na značajnije slabljenje svjetskog gospodarstva.
Među faktorima koji koče gospodarstvo čelnik OECD-a izdvojio je politička previranja na Bliskom istoku, dužničke probleme u gospodarstvima eurozone, više cijene roba, katastrofalan potres u Japanu u ožujku i mukotrpne pregovore o američkom proračunu.
"Gospodarstvo se oporavlja. Brojke su pozitivne, iako će biti nešto slabije nego što smo u početku očekivali", kazao je Gurria na konferenciji za novinstvo u Seulu, održanoj na rubu poslovne konferencije u čijoj je organizaciji sudjelovao i OECD.
Time se osvrnuo na bojazni koje su potpirili novi podaci iz cijelog svijeta, ukazujući na posustajanje rasta u mnogim razvijenim gospodarstvima a posebno u Sjedinjenim Državama.
Gurria je također istaknuo da aktualni pregovori čelnika eurozone o pomoći Grčkoj zahtijevaju tehnički pristup kako bi se dobro pokrili svi pravni aspekti tog postupka i snažno sudjelovanje privatnog sektora.
"Sve to traje predugo. Rješenja su na stolu. Mislim da su ulozi jako veliki", upozorio je.
Dodao je i kako očekuje da će cijene roba u idućih deset godina rasti u realnom izrazu, s obzirom na odnos ponude i potražnje.
"To je u neku ruku i poželjno, budući da bolje cijene potiču poljoprivrednike da više ulažu, više siju i više proizvode a mi moramop povećati produktivnost u poljoprivrednom sektoru", zaključio je čelnik OECD-a.
"U idućih deset godina cijene će rasti, čime će se izmijeniti dosadašnji trendovi", dodao je.