Međunarodni zajmodavci zahtijevaju opći politički konsenzus kako bi se uvjerili da će Grčka u narednim godinama nastaviti s naporima usmjerenim na smanjenje golemog proračunskog manjka, bez obzira koja je stranka na vlasti.
"Dogovorili su se", izjavio je jedan izvor u Berlinu, potvrdivši time napise u grčkim medijima da je međunarodna "trojka", koja provodi reviziju grčkih financija, poduprla smanjenje PDV-a.
Javno mnijenje u Njemačkoj, glavnom doprinositelju u paketima pomoći EU-a, izrazito je nenaklonjeno daljnjem financijskom spašavanju grčkog gospodarstva.
Agencija za izdavanje kreditnih rejtinga Fitch sumnja, pak, u sposobnost vlade u Ateni da ispuni još jedan zahtjev zajmodavaca, koji od Grčke traže provedbu brzog i sveobuhvatnog programa privatizacije. Danas je ta agencija snizila rejting Cipru, zbog izloženosti tamošnjih banaka grčkom dugu.
Pod pritiskom EU-a i MMF-a grčki socijalistički premijer Georgij Papandreu zatražio je podršku oporbene konzervativne Nove demokratske stranke, čiji je čelnik Antonis Samaras u zamjenu za dogovor s vladom zatražio porezna rasterećenja.
Financijski dnevni list Imerisia prenio je da je Atena dobila zeleno svjetlo od "trojke" za smanjenje više stope PDV-a s 23 na 20 posto kako bi dobila podršku oporbe za nove mjere štednje radi smanjenja proračunskog manjka. Niža stopa PDV-a, koja se odnosi na proizvode kao što je hrana, smanjena bi bila s 13 na 10 posto, tvrdi nadalje taj list ne navodeći svoje izvore.
Grčko ministarstvo financija odbilo je to komentirati. "Ne možemo davati nikakve izjave dokle god su pregovori s 'trojkom' u tijeku", kazao je glasnogovornik ministarstva.