Euro je tako ojačao na 1,4255 dolara.
Zelena novčanica dosegnula je pak najvišu razinu u tri tjedna prema japanskom jenu, te se njome trgovalo po 81,95 jena.
Ulagači traže priliku za kupovine eura i valuta koje smatraju rizičnijima nakon pada njihove vrijednosti u posljednje vrijeme, tumače analitičari.
Pritom ukazuju na izvješće u kojem se navodi izjava predsjednika Europske središnje banke Jeana-Claudea Tricheta da u slučaju restrukturiranja grčkih dugova ECB više neće prihvaćati grčke državne obveznice kao kolateral.
Jedan je glasnogovornik ECB-a kazao da to mišljenje dijeli i glavni ekonomist banke Juergen Stark.
"Ima naznaka da ulagači žele prodavati dolare i kupovati rizičnije valute ali još je prerano za agresivan oporavak eura", kazao je Sebastien Galy iz Societe Generalea.
"Dužnosnici eurozone još uvijek dižu popriličnu galamu u vezi s mogućim rješenjima za problem grčkog duga", pojašnjava.
Ekonomisti sumnjaju da je ECB uistinu spreman odbiti grčke obveznice, tvrdeći da je riječ o pregovaračkog strategiji koja bi trebala spriječiti eventualno restrukturiranje grčkog duga.
Oni koji zastupaju konstruktivan stav prema euru očekuju pak moguće produljenje roka povrata grčkih zajmova ili sličnu varijantu 'blagog restrukturiranja'. To bi po njima u konačnici poduprlo euro, posebno s obzirom na ranjivost dolara na američke fiskalne nevolje.
Američko ministarstvo financija objavilo je u ponedjeljak da je dostiglo zakonski limit za zaduživanje od 14.290 milijardi dolara. Predložilo je izvanredne mjere kako bi spriječilo probijanje tog plafona. Kabinet predsjednika Baracka Obame pregovara s Kongresom o njegovom podizanju.
Jen se pak našao pod pritiskom pojačanog apetita ulagača za rizičnom imovinom, ali i podatka vlade da su se aktivnosti u japanskom gospodarstvu smanjile u prvom tromjesečju znatno više no što se očekivalo.