FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

IEA snizila prognozu o potražnji za naftom

Autor: gple
LONDON, 12. svibnja 2011. (Hina/Reuters) - Međunarodna agencija za energetku (IEA) snizila je u četvrtak procjenu o potražnji za naftom u ovoj godini, navodeći kao razlog postojano visoke cijene i niže procjene rasta razvijenih gospodarstava.

U najnovijem redovnom izvješću o naftnim tržištima IEA je srezala važeću prognozu o rastu potražnje za 190 tisuća barela dnevno, na 1,3 milijuna barela dnevno. Ukupna dnevna potražnja trebala bi iznositi 89,2 milijuna barela, u odnosu na dosada prognoziranih 87,9 milijuna barela.

To znači da bi potražnja ove godine trebala rasti za 1,5 posto, procjenjuju u IEA-i.

Visoke cijene nafte mogle bi nagristi krhki gospodarski oporavak, upozoravaju u agenciji.

"Nedvojbeno smo uočili usporavanje rasta potražnje u odnosu na prošlogodišnju razinu a najviše je koncentrirano na ono područje gdje je utjecaj na cijene najizravniji, a riječ je o cijenama benzina u Sjevernoj Americi", tumači David Fyfe iz IEA-ina odjela za naftnu industriju i tržišta.

Cijene benzina na američkom tržištu nadomak četiri dolara po galonu rezultirati će razočaravajućom ljetnom sezonom vožnje, procjenjuju u IEA-i.

Preliminarni podaci za ožujak pokazuju značajno usporavanje rasta potražnje za naftom u svijetu, iako valja uzeti u obzir mogući utjecaj potresa u Japanu i uskršnjih praznika.

"Tvrdokorno visoke cijene nafte u aktualnoj fazi gospodarskog ciklusa mogle bi u konačnici generirati vlastiti pad", ističe se u IEA-inu izvješću.

Tako su bojazni da bi visoke cijene nafte mogle naškoditi gospodarskom rastu zajedno sa slabim gospodarskim pokazateljima iz Sjedinjenih Država, Kine i Njemačke potaknule dobitonosne prodaje nafte, uzrokujući snažan pad cijena u proteklom tjednu.

Skupa nafta ipak neće utjecati na potražnju u gospodarstvima u nastajanju, uključujući Kinu, budući da vladine subvencije štite krajnje potrošače od izravnog udara visokih cijena.

"Vlade u Rusiji, Brazilu i Kini imaju teškoća s prebacivanjem kompletnog tereta aktualnih poskupljenja na potrošače, što podržava snažan rast potražnje u zemljama izvan okvira Organizacije za gospodarsku suradnju i rast", tumače u IEA-i.

"Sve dok vlade subvencioniraju cijene na tim tržištima u nastajanju, potražnja za naftom nastavit će snažno rasti, čak i kada su cijene iznad 100 dolara za barel", tumači Fyfe za Reuters.

(Hina) xgple ygple

An unhandled error has occurred. Reload 🗙