Burzovni indeksi u Šangaju, Singapuru, Hong Kongu, Južnoj Koreji i Australiji bili su u 7,30 sati u minusu između 0,1 i 1,1 posto.
Na Tokijskoj se burzi zbog blagdana danas ne radi, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,6 posto.
Jučerašnji podatak o usporavanju rasta američkog gospodarstva u prvom tromjesečju na 1,8 posto, s 3,1 posto u prethodnom kvartalu, razočarao je ulagače na azijskim burzama, s obzirom da je SAD najveće izvozno tržište azijskih kompanija.
Negativno je na tržište djelovalo i poslovno izvješće južnokorejskog elektroničkog diva Samsunga, kojemu je u prvom tromjesečju dobit pala za 30 posto.
Cijena dionice Samsunga skliznula je 1,4 posto, dok su dionice njegovih rivala Hynix Semiconductora i LG Electronicsa pojeftinile između 2,6 i 3,7 posto.
Na valutnim je, pak, tržištima dolar i dalje pod pritiskom jer će zbog usporavanja rasta američkog gospodarstva tamošnja središnja banka nastaviti voditi izuzetno popustljivu monetarnu politiku.
Jutros se dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće oko 73 boda, nedaleko 72,87 bodova, najniže razine od srpnja 2008. godine, na koju je potonuo jučer.
Pritom je dolar blago ojačao prema euru, pa je tečaj europske valute pao s jučerašnjih 1,4881 dolar, najviše razine u 16 mjeseci, na 1,4835 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena dolara skliznula je, pak, s jučerašnjih 81,70 na 81,55 jena.
I euro je oslabio prema japanskoj valuti. Tečaj mu je skliznuo s jučerašnjih 121,30 na 121,05 jena.
Kako je usporavanje rasta američkog gospodarstva izazvalo bojazan od slabljenja potražnje za naftom, pala je i njezina cijena. Terminska cijena 'crnog zlata' na burzi u New Yorku oslabila je jutros za 40 centi, na 112,46 dolara po barelu.